Енергийната ефективност безспорно е тема, която активно занимава индустриалния свят. При това от години! Стремежът към намаляване на разходите за енергия и поддръжка на съоръженията кара световните технологични разработчици да развиват все по-иновативни решения и услуги. Сред тях е и лидерът в помпеното оборудване Grundfos. „Една от услугите в нашето портфолио е т.нар. енергийна проверка (Energy Check). Това е и един от най-сигурните начини да се проследи и намали енергийната консумация на дадена помпена система“, коментираха за ДигиталнаИндустрия.bg от Грундфос България, дъщерно дружество на международния производител у нас. А какви са същността, стъпките и очакваните резултати от една такава проверка, ще ви разкажем в настоящия материал.
Каква е целта?
Цел на енергийната проверка е да се мониторира енергийната консумация на помпите и да се отговори на въпросите: работи ли системата оптимално; има ли неефективни агрегати в нея; възможно ли е те да се заменят с по-подходящи и др.?
„Знаете ли, че 10% от консумацията на електроенергия в световен мащаб е от помпи? Друг факт сочи, че 2 от всеки 3 помпи изразходват с до 60% повече ел. енергия от необходимото. Това означава, че ако всеки бизнес подмени помпеното си оборудване с ново, по-ефективно, то 4% от световната консумация на електроенергия може да бъде спестена“, коментираха от Грундфос България. „Именно към това се стремим ние от Grundfos чрез пакета ни от мерки за енергийна оптимизация“, подчертаха още от компанията.
Реализира се от експерт на компанията или от неин оторизиран партньор
Енергийната проверка, предлагана от Grundfos, се извършва на място от експерт на компанията или от неин оторизиран партньор. „За изходни данни използваме основните характеристики на помпата, посочени на нейната табела – дебит, напор и мощност на двигателя. Взимаме предвид и фактори, като възраст на съоръжението, оперативни часове и експлоатационни нужди, които също оказват влияние върху потреблението на енергия“, поясниха от Грундфос България. Използвайки тази информация, която се събира на място и не без съдействието на клиента, специалистите на компанията извършват изчисления на базата, на които впоследствие създават доклад, в който се посочват потенциалните икономии. „При определяне на възможните спестявания се съобразяваме и с цената на новите помпи, които биха заменили някои от по-старите и неефективни модели, годишните им експлоатационни разходи и времето за изплащане на инвестицията“, добавиха от компанията у нас.
По този начин
енергийната проверка дава ясна, реалистична картина за скритите икономии
в един бизнес, както и за най-добрите варианти те да бъдат реализирани. „Не бива да забравяме, че освен чисто парични спестявания, клиентите получават и други ползи от модернизирането на помпеното си оборудване“, обърнаха внимание от компанията. По думите на експертите такива са експлоатационните позитиви, които гарантират по-надеждна работа на системата, нови функционалности за контрол и управление, съвременни възможности за комуникация и мн.др.
Друг изключително важен аспект е екологичното въздействие. „Една съвременна и оптимизирана помпена система означава по-малко въглеродни емисии и по-добър екологичен профил на съответната компания. Не на последно място е и съответствието с енергийното законодателство“, коментираха в заключение от Грундфос България.
Очаквайте коментарен материал в Инженер.bg с експерт на компанията, посветен на спецификите на енергийната проверка и примери от практиката с реално изпълнени обекти!
Повече информация за Грундфос България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Грундфос България
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Електродъговото заваряване с роботи KUKA дава сериозна преднина в пазарната надпревара
07 декември 2024 г.
-
ФАНУК България: Робот и машинно зрение на FANUC автоматизират производството на вериги в европейска компания
04 декември 2024 г.
-
Мехатроникс: Безжичните зарядни станции MOOVair на Delta са ключ към висока производителност с AGV средства в чаена фабрика
29 ноември 2024 г.