След като ви разказахме факти от Първата индустриална революция, нека обърнем поглед към годините, непосредствено след нея. И така, веднъж машинизирана, индустрията не спира своя стремителен ход: използват се все по-разнообразни материали, както и енергийни източници, различни от традиционните към този момент, разработват се нови и нови машини и инструменти. В края на 19-ти и началото на 20-ти век вече има достатъчно доказателства за това, че човечеството навлиза в ерата на Втората индустриална революция. Водещата тема при нея е навлизането на конвейрните линии и масовото производство.
Втората индустриална революция е белязана от научни и технологични открития
Трансформациите, характерни за Втората индустриална революция, започват с внедряването на бесмеровия процес за производство на стомана, изобретен през 1856 г. Чрез него се засилва автоматизацията при производството на сплави и се увеличава мащабът на тежките промишлени операции.
За все по-масовото и бързо производство допринася и развитието на електрическите двигатели и двигателите с вътрешно горене. Така, за кулминация на Втората индустриална революция се счита повсеместното разпространение на конвейрните линии, чрез които производственият процес става непрекъснат, рутинен и монотонен, а дейности, за които преди се е изисквало майсторство, вече са изпълнявани от не толкова висококвалифициран персонал.
Как това се отразява на икономиката в световен мащаб?
По-скъпото оборудване и икономиите, които се постигат заради по-големите производствени количества, са причини и за крупни инвестиции. Постепенно се формира „едър“ бизнес, но се променя и собствеността на средствата. Големият дял от капиталите, притежавани до този момент от олигархични кръгове, все повече стават собственост на физически лица и институции, които се възползват от възможността да закупуват акции от предприятията.
През първата половина на 20-ти век много европейски държави социализират базови сектори от своите икономики. Не липсват и промени от политически характер – вместо досега действащата идеология, според която сделките между икономически субекти са свободни от държавна регулация, навлизат и по-социални практики, за да задоволят потребностите на своите многослойни индустриализирани общества.
Какви други икономически и индустриални върхушки следват през идните десетилетия, предстои да научите в следващи материали на Дигитална Индустрия.bg. А наред с това ще ви информираме и за последните новости около концепцията Индустрия 4.0, при която дигиталният свят преконфигурира представата ни не само за производствата, но и за градовете, домовете и ежедневието ни.
За да подготвим този материал, използвахме информация от Britannica.com.
Източник на снимковия материал: history.com
-
Честит Великден, скъпи приятели, колеги и читатели! 20.04.2025 г.
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения 19.04.2025 г.
-
Роботизираните системи за рязане и заваряване на Kiberys печелят доверието на потребители от различни индустриални отрасли. Част I 18.04.2025 г.
-
Патентно бюро „Д-р Емил Бенатов и партньори“: Европейският патент вече важи и в Лаос, отваряйки нови възможности за бизнеса 17.04.2025 г.
-
Serbia investon 50 milionë euro në teknologjinë franceze për superkompjuterin e ri dhe infrastrukturën e inteligjencës artificia 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Identifikimi i duhur i produktit parandalon shfaqjen e shpenzimeve shtesë 16.04.2025 г.
-
Integruesi i sistemeve Mikron Plus zhvillon një zgjidhje efikase për përpunimin CNC me robotë FANUC 16.04.2025 г.
-
Parku i parë teknologjik në Shqipëri, Durana Tech Park, hapi dyert 16.04.2025 г.
-
Србија инвестира 50 милиони евра во француска технологија за нов суперкомпјутер и инфраструктура за вештачка интелигенција 17.04.2025 г.
-
ABB претстави широк спектар на паметни решенија за управување со згради на Архитектонско – градежна недела 2025 16.04.2025 г.
-
SpaceCAD: Производителот на обликувани форми заштедува време и го подобрува квалитетот со NX CAD/CAM на Siemens 16.04.2025 г.
-
Првиот технолошки парк во Албанија, Durana Tech Park, отвори врати 16.04.2025 г.
-
Serbia investeste 50 de milioane de euro in tehnologie franceza pentru un nou supercomputer si dezvoltarea AI 17.04.2025 г.
-
Durana Tech Park, primul parc tehnologic din Albania, si-a deschis portile 16.04.2025 г.
-
Inteligenta artificiala intra in scolile din Romania prin proiectul Saro 15.04.2025 г.
-
O fabrica de praf de pusca va fi construita cu investitii turcesti in Macedonia de Nord 14.04.2025 г.
-
Србија улаже 50 милиона евра у француску технологију за нови суперкомпјутер и инфраструктуру вештачке интелигенције 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Исправна идентификација производа спречава додатне трошкове 17.04.2025 г.
-
Лазатек: Мултифункционална CNC машина ZHS-3040 компаније Matrix за оштрење резача је опремљена системом CNC компаније FANUC 16.04.2025 г.
-
Први технолошки парк у Албанији, Durana Tech Park, отворио је своја врата 16.04.2025 г.
-
Robotec: Предлагаме безплатна демонстрация преди да направим автоматизация с коботите на Universal Robots
15 април 2025 г.
-
SpaceCAD: За шприцване на пластмаса, мислете мащабно със софтуерната платформа NX CAD/CAM на Siemens
10 април 2025 г.
-
Годишен доклад на PARAi за 2024 г.: Вдъхновяващи истории за успех в роботиката и автоматизацията
08 април 2025 г.