Работили сме и по проекти за пасивни и нискоенергийни къщи. Търсенето на този тип сгради се увеличава, а това много ни радва.
Развиващите се с висока скорост енергийно ефективни строителни решения, пасивни къщи и умни сгради напоследък попадат все по-често в обхвата на редакционните ни материали. Искрено удовлетворение откриваме във възможността да се срещаме с все повече представители на българската архитектурна общност, които имат опит в тези съвременни направления, сред които е и екипът на студио „Пентахрон“. Най-актуалните тенденции и технологии коментираме заедно с неговия основател, арх. Силвия Миткова.
Живеем в ерата на Индустрия 4.0 и „умните“ технологии са навсякъде около нас. Как се отразява това на архитектурата? Какви са основните разлики между сградите днес и в миналото?
Основен проблем, с който се сблъскваме доста често е, че инвеститорите в България трудно се убеждават колко е важно строителството на домовете и офисите им да се извърши със съвременни методи, да се постигне максимална енергийна ефективност, вместо да се реализира на най-ниската възможна цена.
Една от нашите цели е да убедим клиентите, че по-високата първоначална инвестиция с иновативни и съвременни материали води до значително по-голям комфорт в бъдеще. Факт е, че в повечето случаи разчетените правилно разходи впоследствие се изплащат. Ние сме длъжни да информираме и да консултираме всеки наш клиент за най-подходящите материали, технологии и похвати, за да бъде домът или офисът модерен и енергийно ефективен.
Удовлетворяващ за нас е фактът, че все повече инвеститори се интересуват от съвременните технологии. Работили сме и по проекти за пасивни и нискоенергийни къщи. Търсенето на този тип сгради се увеличава, а това много ни радва. Също така все по-често използваме в проектите си природните източници на енергия като геотермални системи, слънчеви панели и т.н.
Какви са тенденциите в съвременните сградни технологии?
Основните направления са ново строителство и ремонтни или допълнителни дейности. И в двете се търси съкратено време на изпълнение, често, но не изцяло, се използват готови елементи. Сухото, модулното строителство, контейнерите и т.н. се модифицират спрямо индивидуалните нужди на клиентите и околната среда. Също така все по-често клиентите ни се съгласяват да интегрират в проектите си системи, захранвани от възобновяеми източници на енергия, като например соларни, термопанели и фотоволтаични модули.
Какво за Вас е „умна“ сграда? Кои са технологиите, които я отличават?
Умна сграда! Едно набиращо все по-голяма сила понятие. Това са различни системи, помагащи за комфорта на обитаване, с пасивни и активни мерки. Спестяват време и усилия на обитателите посредством автоматизирани системи за отопление, вентилация, слънцезащита, охрана, управление на дома чрез телефони и т.н. Щастливи сме, че сме работили по няколко такива къщи.
Какво търси днешният потребител в сградата си? Кои промени в бита и обществото повлияват архитектурата?
В последните години битът на хората се измени. Пандемията от COVID-19 промени разбиранията на всички ни. Домовете ни стават все по-многофункционални. Превърнаха се и в офиси, място за обучение, спортна зала и т.н. Всяка една от тези дейности изисква свое пространство, а това влияе и на съвременните разпределения на жилищата. Вече се изисква в дома да имаме повече пространство. Нараства търсенето на домове с големи отворени дневни и отделни кабинети. Хората се преориентират към околностите на големите градове, търсят ни за това да проектираме къщи или пък инвестират в приземни етажи с по-големи дворни пространства.
Ако навлезем по-конкретно в интериора на един дом или офис, ще се убедим, че сред водещите елементи е осветлението. Има ли мода обаче, при ключовете и контактите като видима част от интериора? На какво се подчинява тя?
Мода има във всичко, но тя е подчинена на различните стилове в интериора. Всички стилове се модерни и зависят от предпочитанията на клиентите. При избора на ключове, контакти и осветителни тела е важна концепцията и линията, която се следва. Все повече се търсят смарт системи със сценарийни ключове за големите къщи, които улесняват експлоатацията им. Основните принципи са удобството, улеснението и дизайнът. Такъв тип системи вече се предлагат във всякакви стилове – изчистен, класически, дизайн с инкрустации, кожа, дърво и т.н.
Къде е мястото на българските специалисти и архитектурни постижения върху световната карта?
Времената, в които живеем, са доста динамични. Българските архитекти и дизайнери пътуват безпроблемно из света, посещават изложения, информират се за иновациите. Вече много конкурси и награди се печелят именно от българи. Техните проекти се публикуват в международни сайтове и списания. Все повече колеги имат смелостта да участват в международни състезания, където да презентират проектите си.
Кое за Вас е най-значимото архитектурно събитие или проект през последните няколко години? С какво се отличава?
В последните години има много интересни и иновативни проекти и всички оставят своя отпечатък в историята и развитието на архитектурата. За мен обаче център на иновациите, технологиите и революцията на архитектурата е Дубай.
Източник на снимковия материал: Николай Начев
-
На кариерни форуми през април Електрохолд България доказа, че е притегателна сила за младите технически таланти в енергетиката 08.06.2023 г.
-
MG Pro: atvise® обединява предимствата на HMI и SCADA системите за оптимално управление и организация на производството 08.06.2023 г.
-
Десетки работодатели представиха възможности за работа и стаж по време на Кариерен форум 7.0 в СУ „Св. Климент Охридски“ 08.06.2023 г.
-
LEGIO.premium, LEGIO.ball и LEGIO.standard – филтърни решения с немско качество за чиста питейна вода, а сега и на специална цена 08.06.2023 г.
-
Wizz AIR shton një avion të gjashtë në bazën e tij në Aeroportin e Shkupit 08.06.2023 г.
-
Shërbimi KMT: NASA monitoron rrjedhën e ujit në laboratorin e terrenit Santa Susanna duke përdorur detektor inovativ Ijinus 08.06.2023 г.
-
Sof Connect do të instalojë 22 stacione të tjera për makina elektrike në aeroportin e Sofjes, Bullgari 07.06.2023 г.
-
Minal me bazë në Kinë do të ndërtojë fabrikë të re të pjesëve të automjeteve në Shabac, Serbi 06.06.2023 г.
-
Wizz AIR додава 6-ти авион во базата на аеродромот во Скопје, како и нови авиолинии 08.06.2023 г.
-
Соф Конект ќе инсталира уште 22 станици за електрични автомобили на аеродромот во Софија 07.06.2023 г.
-
Т и Д Инженеринг: Нашите станици за полнење на електрични автомобили ги исполнуваат сите современи меѓународни и државни стандар 07.06.2023 г.
-
Компанијата Minal со седиште во Кина гради нова фабрика за автоделови во Шабац, Србија 06.06.2023 г.
-
Wizz AIR adauga a sasea aeronava la baza de la Aeroportul Skopje, precum si noi linii aeriene 08.06.2023 г.
-
Sof Connect va instala alte 22 de statii pentru masini electrice la aeroportul din Sofia, Bulgaria 07.06.2023 г.
-
Compania Minal situata in China construieste o noua fabrica de piese auto in Šabac, Serbia 06.06.2023 г.
-
Albania va crea o agentie pentru promovarea startup-urilor si a inovatiei 05.06.2023 г.
-
Wizz AIR додаје шести авион бази на аеродрому Скопље као и нове авио-компаније 08.06.2023 г.
-
Понуда компаније Филкаб-Миг покрива цео неопходан асортиман TKD каблова дизајнираних за лифтовске системе будућности 08.06.2023 г.
-
Т и Д Инжењеринг: Наше станице за пуњење електричних аутомобила испуњавају све савремене међународне и државне стандарде 08.06.2023 г.
-
Соф Конект ће инсталирати још 22 станице за електричне аутомобиле на аеродрому у Софији 07.06.2023 г.
-
iNovativa: Офисът на бъдещето е комбинация от интелигентно управление и впечатляващ интериор, посетете шоурумът ни!
06 юни 2023 г.
-
Valkrea.House: С мобилните апликации сигурността на Вашата „крепост“ е на един клик разстояние чрез мониторинг в реално време
05 юни 2023 г.
-
Ненадминат комфорт и изживяване в хотела от бъдещето, оборудван с биометричната безжична система на Biodit
03 юни 2023 г.