Работили сме и по проекти за пасивни и нискоенергийни къщи. Търсенето на този тип сгради се увеличава, а това много ни радва.
Развиващите се с висока скорост енергийно ефективни строителни решения, пасивни къщи и умни сгради напоследък попадат все по-често в обхвата на редакционните ни материали. Искрено удовлетворение откриваме във възможността да се срещаме с все повече представители на българската архитектурна общност, които имат опит в тези съвременни направления, сред които е и екипът на студио „Пентахрон“. Най-актуалните тенденции и технологии коментираме заедно с неговия основател, арх. Силвия Миткова.
Живеем в ерата на Индустрия 4.0 и „умните“ технологии са навсякъде около нас. Как се отразява това на архитектурата? Какви са основните разлики между сградите днес и в миналото?
Основен проблем, с който се сблъскваме доста често е, че инвеститорите в България трудно се убеждават колко е важно строителството на домовете и офисите им да се извърши със съвременни методи, да се постигне максимална енергийна ефективност, вместо да се реализира на най-ниската възможна цена.
Една от нашите цели е да убедим клиентите, че по-високата първоначална инвестиция с иновативни и съвременни материали води до значително по-голям комфорт в бъдеще. Факт е, че в повечето случаи разчетените правилно разходи впоследствие се изплащат. Ние сме длъжни да информираме и да консултираме всеки наш клиент за най-подходящите материали, технологии и похвати, за да бъде домът или офисът модерен и енергийно ефективен.
Удовлетворяващ за нас е фактът, че все повече инвеститори се интересуват от съвременните технологии. Работили сме и по проекти за пасивни и нискоенергийни къщи. Търсенето на този тип сгради се увеличава, а това много ни радва. Също така все по-често използваме в проектите си природните източници на енергия като геотермални системи, слънчеви панели и т.н.
Какви са тенденциите в съвременните сградни технологии?
Основните направления са ново строителство и ремонтни или допълнителни дейности. И в двете се търси съкратено време на изпълнение, често, но не изцяло, се използват готови елементи. Сухото, модулното строителство, контейнерите и т.н. се модифицират спрямо индивидуалните нужди на клиентите и околната среда. Също така все по-често клиентите ни се съгласяват да интегрират в проектите си системи, захранвани от възобновяеми източници на енергия, като например соларни, термопанели и фотоволтаични модули.
Какво за Вас е „умна“ сграда? Кои са технологиите, които я отличават?
Умна сграда! Едно набиращо все по-голяма сила понятие. Това са различни системи, помагащи за комфорта на обитаване, с пасивни и активни мерки. Спестяват време и усилия на обитателите посредством автоматизирани системи за отопление, вентилация, слънцезащита, охрана, управление на дома чрез телефони и т.н. Щастливи сме, че сме работили по няколко такива къщи.
Какво търси днешният потребител в сградата си? Кои промени в бита и обществото повлияват архитектурата?
В последните години битът на хората се измени. Пандемията от COVID-19 промени разбиранията на всички ни. Домовете ни стават все по-многофункционални. Превърнаха се и в офиси, място за обучение, спортна зала и т.н. Всяка една от тези дейности изисква свое пространство, а това влияе и на съвременните разпределения на жилищата. Вече се изисква в дома да имаме повече пространство. Нараства търсенето на домове с големи отворени дневни и отделни кабинети. Хората се преориентират към околностите на големите градове, търсят ни за това да проектираме къщи или пък инвестират в приземни етажи с по-големи дворни пространства.
Ако навлезем по-конкретно в интериора на един дом или офис, ще се убедим, че сред водещите елементи е осветлението. Има ли мода обаче, при ключовете и контактите като видима част от интериора? На какво се подчинява тя?
Мода има във всичко, но тя е подчинена на различните стилове в интериора. Всички стилове се модерни и зависят от предпочитанията на клиентите. При избора на ключове, контакти и осветителни тела е важна концепцията и линията, която се следва. Все повече се търсят смарт системи със сценарийни ключове за големите къщи, които улесняват експлоатацията им. Основните принципи са удобството, улеснението и дизайнът. Такъв тип системи вече се предлагат във всякакви стилове – изчистен, класически, дизайн с инкрустации, кожа, дърво и т.н.
Къде е мястото на българските специалисти и архитектурни постижения върху световната карта?
Времената, в които живеем, са доста динамични. Българските архитекти и дизайнери пътуват безпроблемно из света, посещават изложения, информират се за иновациите. Вече много конкурси и награди се печелят именно от българи. Техните проекти се публикуват в международни сайтове и списания. Все повече колеги имат смелостта да участват в международни състезания, където да презентират проектите си.
Кое за Вас е най-значимото архитектурно събитие или проект през последните няколко години? С какво се отличава?
В последните години има много интересни и иновативни проекти и всички оставят своя отпечатък в историята и развитието на архитектурата. За мен обаче център на иновациите, технологиите и революцията на архитектурата е Дубай.
Източник на снимковия материал: Николай Начев
- Инж. Добромир Симидчиев от Хидролиа: Дългосрочните проекти за устойчиво управление на водните ресурси са наш фокус и през 2025 г. 19.12.2024 г.
- Инж. Мартин Ганчев от Festo в България: Има частица изкуство в баланса между стратегическите и оперативните дейности 19.12.2024 г.
- Божидар Симеонов, мениджър „Комунални машини и транспорт“ в Керхер: За пътя от търговски представител до ръководител 19.12.2024 г.
- Екатерина Личева от Оскар – Ел: Представителите на Gen Z ни учат, че новостите и промените не са заплаха, а възможности 19.12.2024 г.
- Unisyst Engineering me një koment mbi kuadrin rregullator për ndërtimin e sistemeve të matjes inteligjente 19.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Doua strunguri cu robot si fond de palete RAIS permit prelucrarea precisa a pieselor de diferite dimensiuni si lungimi 19.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Бетелгиус из Месоманије: Показали смо велики део нашег портфолија, укључујући и нашег кобота, који омогућава реконфигурацију у 5 19.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
-
Valkrea.House: Езеро, скрит басейн и домашно кино, управлявани от KNX, са част от иновациите в дом на бъдещето в Белгия
02 декември 2024 г.
-
Вайд-Бул: От своя ден първи Eltako мисли за бъдещето и създава иновативни решения за сградна автоматизация
26 ноември 2024 г.
-
GreMa 3D: Скенерите KSCAN Magic на Scantech „чертаят“ бъдещето на метрологията и намират все по-модерни приложения
18 ноември 2024 г.