Новата епоха, в която технологичният свят навлезе само преди няколко години, донесе със себе и утвърди понятия като Индустрия 4.0, Интернет на нещата (IoT), умна фабрика, дигитален близнак, умен дом и т.н. Под термина „умен дом“ в най-общ смисъл се разбира съвкупност от свързани интелигентни устройства, които в синхрон комуникират помежду си. Нужна е единствено интернет връзка и мобилно устройство, благодарение на които можем спокойно да общуваме със своя дом, дори и от разстояние, задавайки конкретни задачи през глобалната мрежа или през локална такава.
Съвсем доскоро идеята за умния дом звучеше повече като научна фантастика за голяма част от широката общественост. Но въпреки нарастващия интерес напоследък, все още се наблюдават известни колебания и несигурност по отношение на коректността на работата на домашните свързани системи или тяхната цена. Една от компаниите на българския пазар, която от години активно се занимава с внедряване на подобни автоматизирани решения за дома, е фирма БулEлектрик Груп. Специално за читателите на ДигиталнаИндустрия.bg специалистите й разказаха какво представляват системите за домашна автоматизация, как се възприемат те у нас и какви са последните новости от продуктовата листа на дружеството.
Какво представлява домашната автоматизация на практика?
„Системите за домашна автоматизация са състоят от основен управляващ контролер (главният мозък) и множество допълнителни устройства от групата на първичните сензори за входяща информация, изпълнителните устройства и системи, както и потребителските интерфейси“, обясниха от БулEлектрик Груп.
Пример за първични сензори за входяща информация, прилагани при този вид системи, са магнитните контакти, които се използват за следене състоянието на врати и прозорци. „Така при забравена врата или прозорец в помещението те сигнализират за това“, уточниха от фирмата.
Датчиците за движение и/или присъствие, включително и подовите датчици за натиск, са друг широко застъпен продукт при домашната автоматизация. Те са налични в най-различни варианти, включително за монтаж на таван, стена или в конзола на съществуващ ключ, като прилаганата детекция може да бъде базирана на PIR (Passive Infrared) технология, ултразвукова технология и микровълнова технология. „Когато засекат движение или присъствие в помещението, датчиците подават сигнали към инсталацията, която спрямо тях задейства и свързаните към нея системи за осветление, климатизация, щори и пердета, озвучаване и др.“, посочиха от българската компания.
Сред останалите сензори за входяща информация са сензорите за микроклимат, външните сензори, както и датчиците на т.нар. технически аларми. Сензорите за микроклимат основно служат за поддържане на зададена температура и/или ниво на влажност в помещението, чрез управление на ОВК-системите. Външните сензори имат отношение към околните параметри извън къщата. Такива могат да бъдат сензори за осветеност, температура, за сила и посока на вятъра, влажност и дори за количество дъжд. Те спомагат при по-силен вятър например, за автоматичното прибиране на тенти, затварянето на прозорци, задействането на покривала на басейни и т.н. Датчиците на т.нар. технически аларми пък следят за наводнение от забравен кран на ВиК инсталацията в къщата или могат да сигнализират при изтичане на природен газ или друг вид енергоносител от системата за отопление.
Изпълнителните устройства и системи, които могат да превърнат дома в умен и модерен, са решенията за управление на осветлението (релета за включване/изключване на група лампи, димери); решения за управление на системата за климатизация и вентилация (електромагнитни вентили, климатици); устройства за управление на щори, пердета, тенти и др.; управление на контактни излази, което налага изключване на електрозахранването в обекта при липса на обитатели в него; управление на аудио системи; управление на TV, видео плейъри и системи за домашно кино.
Към групата на потребителските интерфейси, важна част за домашната автоматизация, се включват обикновени ключове и бутони, свързани към системата; програмируеми клавиатури; дистанционни управления; сензорни дисплеи; компютри, смартфони и таблети; гласови асистенти, като така известните Alexa на Amazon, SIRI за iOS на Apple и Google Assistant на Google за Android устройства.
Какво е отношението на българина към системите за домашна автоматизация?
„На българския пазар подобни системи все още са новост. Липсата на детайлна и точна информация, както и допусканите грешки при избора на най-подходяща система водят до некоректно проектиране, в последствие програмиране и излишно оскъпяване на инсталацията“, коментираха от БулЕлектрик Груп.
В тази връзка българската компания предлага разнообразни решения, изцяло съобразени с нуждите и изискванията на клиента, различните нива на автоматизация и големината на жилището. Такива са системите MyHome на глобалния производител Legrand и американската Vantage Controls, чийто сертифициран системен интегратор за българския пазар е фирма БулЕлектрик Груп.
Едно от най-големите предизвикателства, пред които се изправя българското дружество при проектирането и конфигурирането на системи за домашна автоматизация, е ясно да разбере какво клиентът влага под идеята за удобство. „В противен случай, недоброто вникване в нуждите на ползвателя или „старанието“ да продадеш всичко най-скъпо на клиента може да доведе до плачевни крайни резултати и пълно разочарование от системата, въпреки направената солидна инвестиция“, заявиха от компанията.
Сред най-големите преимущества на една такава автоматизирана система е възможността за отдалечен достъп, който тя предлага. Друго предимство, което прави умният дом предпочитан избор пред традиционния, е т.нар. анонимно присъствие в дома, например автоматичното пускане на лампите, без да се налага използването на ел. ключ. „А най-добрият начин да се разкрие пълният потенциал на една система и наистина да се разбере какво може тя е да се посети имот с изградена система или шоурум“, коментираха от фирмата. „В тази връзка предстои откриването на напълно ингегриран офис с шоурум на БулЕлектрик с доказаната в света на автоматизацията система Vantage Controls, където клиентите, архитектите и интериорните дизайнери ще могат да добият много детайлна представа какви са възможностите, които тя предлага и да разберат как една такава система може наистина да облекчи живота ни“, поясниха те.
Новостите в продуктовото портфолио на БулЕлектрик Груп
Като основен дистрибутор и инженерингов партньор за България на лидера в производството на електрически и цифрови сградни инфраструктури Legrand, БулЕлектрик Груп предоставя и интегрира цялостни решения за автоматизация. „Преди няколко месеца глобалният концерн обедини всички свои компании, опериращи в областта на автоматизацията, в една – Legrand Integrated Solutions, която има за цел да предлага интелигенти системи и решения, базирани изцяло на съществуващите в момента, както и да разработва нови“, обявиха от БулЕлектрик Груп.
Едни от последно реализираните продукти на пазара от Legrand, само през последните месеци, са нова сензорна клавиатура серия Adorne на Vantage Controls, както и иновативен суб буфер на NUVO. В момента се наблюдава и бум в предлагането на IoT свързани устройства в световен мащаб, като типичен пример за това е програмата ELIOT (Electricity Internet of Things) на глобалния специалист. Решенията, достъпни в програмата, включват свързани термостати, видеошпионки, видеодомофони, разклонители и други, изцяло предназначени за крайни потребители.
„В бъдеще очакваме все по-честото прилагане на изкуствен интелект в системите за автоматизация, което ще доведе до изграждането на самообучаващи се платформи с възможност за адаптиране към навиците и начина на живот на ползвателите“, заявиха в заключение от българската фирма.
Повече информация за БулEлектрик Груп ООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: БулЕлектрик Груп
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Valkrea.House: Езеро, скрит басейн и домашно кино, управлявани от KNX, са част от иновациите в дом на бъдещето в Белгия
02 декември 2024 г.
-
Вайд-Бул: От своя ден първи Eltako мисли за бъдещето и създава иновативни решения за сградна автоматизация
26 ноември 2024 г.
-
GreMa 3D: Скенерите KSCAN Magic на Scantech „чертаят“ бъдещето на метрологията и намират все по-модерни приложения
18 ноември 2024 г.