Земята под краката ни отдавна се е превърнала в сложна мрежа от тунели, тръбопроводи и кабелни трасета, които предоставят вода, канализация, електричество, газ, интернет, и всеки, който се занимава под каквото и да е форма със строителство или експлоатация, трябва да знае подробности за тази невидима инфраструктура. Ето защо от десетилетия насам нейното картографиране е изключително важно и технологиите работят в посока все по-прецизно и удобно за работа представяне на информацията. Какви са етапите на картографиране през годините и защо иновативното SaaS решение Geolantis.360 се отличава с редица предимства пред конвенционалните методи, за Инженер.bg коментираха от утвърденото българско дружество КМТ Сервиз, което е официален партньор на Geolantis.360 у нас.
„Натъкването или в по-лошия случай повредата на подземната инфраструктура може да коства сериозни финансови последици за строителите. И по-важното, може и да е опасно – например ако доведе до изтичане на газ. Няма по-голям ужас за предприемачите от това заради техния проект даден квартал да остане без ток или вода. Ето защо е изключително важно да сме наясно какво се случва под краката ни“, коментираха от КМТ Сервиз.
Олд скуул картографиране
Първоначално картографирането на подземни комуникации се извършва по традиционния метод – картите се чертаят щателно на ръка. Това обаче, освен че коства много време, не винаги е достатъчно прецизно. В допълнение физическите чертежи са трудни за актуализиране и за използване на терен, тъй като се нанасят на огромни листове хартия. Още един проблем е рискът оригиналният документ да бъде изгубен.
CAD софтуер и автоматизирано картографиране
При следващия етап на развитие на технологиите започват да се използват CAD (компютърно подпомогнато проектиране) системите, което предлага няколко подобрения спрямо ръчно изготвените карти. „С навлизането на CAD софтуера процесът става по-бърз и чертежите вече могат да се запазват и споделят по електронен път. Актуализирането и извършването на всякакви корекции също става много по-лесно. Въпреки това решението също не е перфектно. От една страна, CAD софтуерът е скъп, а от друга, въпреки че се използва компютър, картата все пак е начертана ръчно, което отново повдига въпросът за точността ѝ“, коментираха от КМТ Сервиз.
С течение на времето CAD картографирането еволюира в автоматизирано картографиране (Automated Mapping, AM)/управление на съоръжения (Facilities Management, FM). На този етап обаче ограниченията на наличната технология оказват сериозно въздействие върху ползите, които AM/FM може да предложи. „Разходите за инсталиране на такава система не осигуряват особено подобрение в сравнение с картите на хартиен носител. Единственото истинско предимство на първите AM/FM системи е възможността картите да се увеличават и намаляват на компютър“, допълниха от българската компания.
ГИС технологията
Следващата стъпка в картографирането е ГИС (географска информационна система) технологията. Тя е мощно, високопрецизно събирателно решение, което създава революция в събирането на информация за подземните комуникации.
Geolantis.360 e съвременно SaaS решение, което елиминира недостатъците на всички методи за картографиране
„Преди дълбочините и позициите на съоръженията трябваше да се измерват ръчно с помощта на лазери или дори ролетки. Но с напълно интегриран полеви колектор на данни, изпълнителите и геодезистите не трябва да се тревожат за тези дейности. Именно това представлява Geolantis.360 – SaaS решението обхваща всички възможности за картографиране и навигация, като елиминира сложността на геодезията, CAD и GIS. Като следствие, потребителите могат да намалят времето за събиране на данни и оперативните разходи на терен“, поясниха от КМТ Сервиз.
Geolantis.360 използва GPS/GNSS сателити за точно определяне на позицията и дълбочината на заровените тръби и кабели до милиметър. „Като се има предвид, че Geolantis.360 може да се инсталира на таблет или мобилен телефон, всичко, което трябва да направи изпълнителят, е да започне да сканира района в търсене на функции“, допълниха още българските специалисти.
Повече информация за КМТ Сервиз ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: КМТ Сервиз, Geolantis.360
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Valkrea.House: Езеро, скрит басейн и домашно кино, управлявани от KNX, са част от иновациите в дом на бъдещето в Белгия
02 декември 2024 г.
-
Вайд-Бул: От своя ден първи Eltako мисли за бъдещето и създава иновативни решения за сградна автоматизация
26 ноември 2024 г.
-
GreMa 3D: Скенерите KSCAN Magic на Scantech „чертаят“ бъдещето на метрологията и намират все по-модерни приложения
18 ноември 2024 г.