Сподели

Дубай – там, където луксът и технологичните иновации вървят ръка за ръка

03 януари 2018 г.

Дубай. До неотдавна малко рибарско градче, а днес огромен космополитен град, чиято архитектура и технологичен напредък будят всеобщо удивление.Чудесата на Дубай, поставили на изпитание архитектурната и инженерната мисъл, сякаш затвърждават максимата, че няма невъзможни неща. Това е място, където последните технологични новости са не само добре дошли, а направо задължителни. Неслучайно Дубай е наричан град на бъдещето, а в следващите редове ще се опитаме да ви покажем защо това е така.

 


 

Несравними архитектурни проекти

Едно от нещата, които безспорно превръщат Дубай в град на бъдещето, е неговият облик. Архитектурните проекти са изключително смели, а реализацията им е невъзможна без използването на иновативни методи и върхови технологии. Тук се намира най-високата сграда в света Бурдж Халифа (Burj Khalifa), която със своите изключителна височина от над 828 m и над 160 етажа, все още е ненадмината. В Дубай е изграден и небостъргачът Каян Тауър (Cayan Tower), който е с височина 330 m и е най-високата сграда с 90-градусово усукване. Част от пейзажа тук е и построеният върху изкуствен остров луксозен седемзвезден хотел Бурдж ал-Араб (Burj Al Arab).

 

 

Към тези емблематични за Дубай сгради скоро ще се присъединят още няколко не по-малко впечатляващи постройки. Вече е даден старт на строежа на небостъргача Дубай Крийк Харбър (Dubai Creek Harbour), който по височина ще надмине Бурдж Халифа. Предвижда се той да бъде завършен до 2020 г., когато ще се състои Световното изложение Expo 2020 в Дубай. През същата година се очаква да бъде финализиран и строежът на първия напълно въртящ се небостъргач. Той ще бъде висок 419 m, ще има 80 етажа и ще включва основно апартаменти. Етажите ще могат да се въртят независимо един от друг, а управлението им ще е реализирано с помощта на гласови команди. В ход са и планове за построяване на Dubai Steps – стълбище, извисяващо се на 100 m над земята, на най-високото виенско колело в света Ain Dubai, разположено на остров Блууотърс (Bluewaters Island), както и още много кой от кой по-смели и по-красиви проекти.

 

 

 

Впечатляваща инфраструктура

Наред с мащабното сградно строителство, в Дубай се инвестира сериозно и в развитието на инфраструктурата, като и в тази област използването на иновативни технологии е приоритет. Сред най-мащабните завършени проекти е изграждането на огромно кръгово кръстовище, широко около половин километър и включващо 11 моста, свързващо магистралата Emirates Road (б.ред. сега известна като Sheikh Mohammed Bin Zayed Road) с други две основни пътни артерии Umm Suqeim и Al Qudra. За кръстовището не е избрано стандартното решение, а конфигурация, известна като турбина. Разработена в Обединеното кралство през 60-те години на миналия век, тя дава възможност на шофьорите, идващи от четирите посоки, да направят всякакви завои или да сменят посоката, без да пречат на трафика.

 


 

Сред инфраструктурните проекти, които са все още в процес на реализация, е водният канал в Дубай. Очаква се той да бъде завършен окончателно през 2023 г. Каналът е широк 3.2 km, а дълбочината му варира от 80 до 120 m. Той разполага и с изкуствен водопад, чийто равномерен воден поток се постига с помощта на мощна водна помпа. Датчик следи за наличието на лодки. Ако такава бъде засечена, водата спира. Планира се каналът да се превърне във важна водна пътна артерия, покрай която ще бъдат изградени хотели, ресторанти и яхтено пристанище.

 

„Умен” град

Дубай е на път да се превърне и в един много „умен” град. Даден е старт на проекта Smart City. Целта му е Дубай да бъде един от най-свързаните и устойчиви градове в света. Тук ще бъде приложена концепцията за Интернет на нещата (IoT) или с други думи ще се подобри комуникацията и интелигентната връзка между машини, хора и данни с цел развитието на интелигентна инфраструктура, общество, мобилност, околна среда и икономика.

 

Технологии и инвестиции

Ключът за постигането на напредък е доброто планиране. Дубай вече е една стъпка напред с редица иновативни проекти. По думите на Негово Височество шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум, вицепрезидент и министър-председател на Обединените арабски емирства и емир на Дубай, до 2030 г., 25% от сградите в Дубай ще бъдат изградени чрез използването на 3D принтери.


В подкрепа на водещата роля на Дубай при внедряването на иновативни технологии са и инвестициите в научно-изследователски проекти, като програмата The Dubai Future Accelerators, проектът за първия Музей на бъдещето, които се очаква да бъде открит през 2018 г., центърът за дизайн Dubai Design District и мн.др.

 

Транспорт – безпилотни автомобили и велокоптери

През септември 2017 г. в Дубай бе тестван първият самоуправляем електрически велокоптер Volocopter, които ще се използва като такси. Велокоптерът е по-тих и по-екологичен в сравнение със стандартните хеликоптери. Той може да превозва до двама пътници, зареждането му отнема 2 часа, а продължителността на полета с него е около половин час.

С цел улеснение на трафика, в Дубай са доставени и първите 50 от договорените общо 200 безпилотни електромобила, производство на американската компания Tesla. Автомобилите са оборудвани с необходимия хардуер за осигуряване на напълно безопасно безпилотно управление. Доставените автомобили все още не са напълно автономни, но се предвижда с бъдещи актуализации това да стане възможно. Очакванията са до 2020 г., когато всички автомобили бъдат доставени и бъде изградена необходимата инфраструктура, Дубай да разполага с група от напълно автономни таксита.

 

И още …

За да улеснят пожарникарите и да им помогнат да достигнат до пожарите по-бързо, в Дубай въвеждат нова технология. Пожарникарите могат да използват водни джетове, с които да достигнат до пожара по вода, вместо по натоварените пътища, както и да използват реактивни раници (jet packs), които да ги издигат над земята, изпомпвайки вода, което осигурява по-лесен достъп до пожари в по-високи сгради.

 

Източник на снимковия материал: www.visitdubai.com, http://cayan.net/cayantower, https://www.volocopter.com

 

Сподели

Още от Град на бъдещето