Сподели

Гмурнете се в света на интелигентните технологии и създайте своя „смарт“ уют у дома със SmartArena.bg

23 септември 2020 г.

 

 

С днешния материал ще се отправим на пътешествие към следващия еволюционен етап от развитието на технологиите. Ще бъдем модерни, ще бъдем иноватори, ще бъдем смарт и… ще преобразим ежедневието си. А как ще го направим? Заедно с професионалистите от Смарт Арена – доказан лидер в областта на иновативните смарт продукти и решения, ще ви дадем съвет как и откъде да започнете да градите своя умен дом. Ще ви запознаем с най-важните, първостепенните устройства за управление и ще стигнем до решенията, с които можете да надграждате впоследствие вашия дом според бюджета ви.

Достъп до WiFi мрежа

„Първото и най-съществено нещо, от което ще имате нужда, е наличието на интернет и качествен рутер, който да ви гарантира надеждна WiFi мрежа. Не забравяйте да проверите обхвата на рутера и дали той ще ви осигури добро покритие в целия дом“, препоръчаха от Смарт Арена.

„Един добър безжичен рутер задължително ще има няколко Ethernet и USB порта в задната си част, с които да се свърже директно към вашите устройства“, обясниха от българската фирма. „В последно време почти всички рутери са двулентови, или Dual Band, т.е. имат възможност да работят на две честотни ленти – 2.4 GHz и 5 GHz. Разликата между тях е основно в скоростта: 5-гигахерцовата честотна лента поддържа скорости до 1300 Mbps, докато 2.4-гигахерцовата – до 600 Mbps. Обхватът на 2.4-гигахерцовата честота обаче е по-голям, поради по-добрата проводимост на сигнала. А добрата новина е, че 90% от смарт продуктите не изискват 5-гигахерцовата честотна лента“, посочиха още специалистите.

Управление на смарт устройствата вкъщи

Опциите за контрол на свързаните решения у дома са няколко. Можете да ги управлявате не само през мобилно устройство, като телефон или таблет, но и с гласови команди с помощта на гласов асистент. „На пазара вече се предлага изобилие от подобни продукти, затова е добре да съобразите избора си със смарт решенията, които впоследствие ще добавите в своя умен дом, т.е. те трябва да бъдат съвместими едни с други“, посъветваха от Смарт Арена.

А ето кои са някои от най-популярните гласови асистенти:

  • Amazon Echo и Alexa;
  • Google Home;
  • Apple HomePod и Siri;
  • Cortana на Microsoft;
  • Samsung Bixby.

„Това са гласовите асистенти, чрез които ще можете да управлявате своя умен дом само със своя глас. Но те, разбира се, не са задължителни вкъщи – те са просто екстра“, уточниха от българската компания. „Имайте предвид обаче, че колкото повече WiFi устройства са свързани към вашия рутер, толкова повече интернет скоростта ще намалява“, добавиха те. Но и затова има решение…

Zigbee/Zwave хъб

Съществуват смарт продукти, които не поддържат WiFi, а вместо това се свързват към други устройства. „Такива са протоколите Zigbee и Zwave, както и дистанционните управления за климатика, телевизора и други уреди, които работят на базата на инфрачервена (IR) или радио честота (RF). А за контрола на тези устройства и уреди, които не се свързват през WiFi, вие се нуждаете от хъб към вашия рутер“, заявиха от SmartArena.bg.

Видове продукти и решения за домашна автоматизация

Има множество смарт продукти и решения, които значително могат да улеснят вашето ежедневие, да осигурят комфорта, който търсите, и да гарантират сигурността на дома ви. Едни от първите, с които можете да започнете, са следните:

Лесни за монтаж, а с помощта на мобилно устройство или гласов асистент имате възможност да сменяте яркостта, цвета на осветлението, да задавате графици на включване и изключване и др.

Представлява преходник, който се завива върху фасунгата. Чрез него дистанционно можете да управлявате поставената LED крушка.

С негова помощ управлявате всички свързани към него най-обикновени лампи. Това е възможно както посредством WiFi или 3G/4G, така със Zigbee хъб.

Могат да бъдат както подвижни преходници, така и вградени контакти, които ще ви позволят да включвате и изключвате уредите си дистанционно. Чрез тях имате възможност още да следите разхода на енергия, както и да задавате график на включване и изключване с цел да оптимизирате консумацията на ел.енергия.

Дават възможност да наблюдавате какво се случва в дома ви – на живо или на запис. Не само гарантират сигурността вкъщи, но и предлагат допълнителни екстри, например да се включва аларма, да се използват като бебефон и др.

  • Умен термостат

Позволяват контрол на уредите за отопление и/или охлаждане в помещението посредством температурен датчик.

  • Смарт видео шпионка

Чрез нея винаги ще знаете кой стои на входната врата. При движение или при натискане на звънеца ще получавате и видео известия на вашия телефон.

  • Смарт ключалка

Дава възможност дистанционно да отключвате и заключвате входната врата директно през вашето мобилно устройство или да я управлявате гласово. Можете и да настройвате графици за отключване и заключване и да получавате известия.

  • Смарт сензори и датчици, като:

Датчик за отваряне на прозорец/врата; сензор за наводнение; сензор за движение; датчик за температура и влажност; безжична аларма; датчик за дим, датчик за газ и въглероден оксид и още много други.

  • Интелигентни щори

Могат да се управляват и дистанционно, и чрез гласови команди, както и да се задават графици на отваряне и затваряне на клапите или вдигане и пускане на самите щори. При наличен датчик за светлина, контролът може да протича чрез него.

„Но винаги преди покупка на какъвто и да е смарт продукт, се уверете, че той е съвместим с устройството, с което ще го управлявате – било то с гласов асистент, с хъб или с операционната система на вашия телефон/таблет“, препоръчаха в заключение от Смарт Арена.

Повече информация за Смарт Арена ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!

 

Източник на снимковия материал: Смарт Арена, pixabay.com

Сподели

Още от Град на бъдещето