Докато светът се движи към бъдеще, дефинирано от технологичните иновации, концепцията за интелигентни градове се превръща в реалност за много държави. В основата на тези модерни градски решения е интегрираната микроелектроника – „поле”, което играе ключова роля в безпроблемното функциониране на умните градове. Чрез обединяването на информационните комуникационните технологии (ИКТ) с Интернет на нещата (IoT) и други съвременни решения, интегрираната микроелектроника трансформира градската инфраструктура, повишава ефективността и подобрява безопасността. Повече за градовете на бъдещето пред Инженер.bg разказаха специалистите от Интегрейтид Микро-Електроникс България, дъщерно дружество на водещата в областта световна компания IMI, Inc.
Ролята на интегрираната микроелектроника в интелигентните градове
„Интегрираната микроелектроника се отнася към включването на електронни схеми и устройства в обща система, която може да изпълнява множество функции. Тази интеграция е от решаващо значение за развитието на интелигентните градове, в които взаимосвързаността, комуникацията и ефективността имат ключово значение”, поясниха специалистите.
Ето как интегрираната микроелектроника „движи” бъдещето на градския живот:
Интернет на нещата (IoT): IoT устройствата разчитат до голяма степен на интегрирана микроелектроника. Сензори, задвижващи механизми и комуникационни модули са вградени в градската инфраструктура, което позволява събирането и обмена на данни в целия град. Тези данни са жизненоважни за вземането на решения в реално време и за управлението на ресурсите.
Cloud Computing: Облакът съхранява огромни количества данни, генерирани от IoT устройства, което позволява безпроблемен трансфер и анализ на тези данни.
Edge Computing: Edge устройствата, оборудвани с микропроцесори и сензори, обработват данни локално, преди да изпратят само подходящата информация в облака. По този начин се повишава ефективността на системата.
Автоматизация: От автономни превозни средства до интелигентни светофари, автоматизацията разчита на интелигентни решения, за да функционира гладко. Микроконтролерите и вградените системи в тези устройства им позволяват да изпълняват сложни задачи автономно.
Интерфейс на приложната програма (API): API е от съществено значение за комуникацията между различни софтуерни приложения. Интегрирането на API в интелигентни устройства позволява оперативна съвместимост в цифровата екосистема на града.
Изкуствен интелект (AI): Алгоритмите на AI, работещи на интегрални схеми, анализират данни от различни източници за подобряване на обществената безопасност, както и с цел наблюдение на условията на околната среда и управление на градската инфраструктура. Микроелектрониката гарантира, че тези процеси са бързи и ефективни.
Големите предизвикателства изискват креативни решения
„Интегрирането на микроелектрониката в интелигентните градове носи множество предизвикателства. Гарантирането на поверителността и сигурността на данните е от първостепенна важност, като се имат предвид огромните количества информация, събрани от лични устройства и обществена инфраструктура. В тази връзка отговорните институции следва да прилагат прозрачни и етични практики за управление на данни, за да спечелят общественото доверие”, коментираха експертите от IMI България.
„Освен това създаването на стабилна инфраструктура за поддръжка на интегрираната микроелектроника е от съществено значение. Градовете трябва да се съсредоточат върху конкретни области, като управление на отпадъците или енергийна ефективност, за да интегрират постепенно тези технологии и да демонстрират ползите от тях на гражданите”, заявиха още те.
Кариерни възможности в Интегрейтид Микро-Електроникс България
Интегрейтид Микро-Електроникс България е част от Integrated Micro-Electronics, Inc (IMI) – една от 20-те най-добри EMS компании в световен мащаб, която притежава над 40-годишен опит в предоставянето на решения за производство на електроника и технологии, и служи като център за иновации и развитие на таланти. Това дава възможност на българското дружество да предложи динамична работна среда за професионалисти, които искат да окажат влияние в областта. Възможностите за кариера в компанията обхващат широк спектър от дисциплини, включително инженерство, изследване и развитие, производство, осигуряване на качеството и управление на проекти.
„Независимо дали сте опитен професионалист или наскоро завършил младеж, който иска да започне кариерата си в областта на микроелектроника, Интегрейтид Микро-Електроникс България предоставя платформа за растеж и напредък. С нашия глобален обхват и ангажимент за развитие и новаторство, ние предлагаме уникална възможност за техническите специалисти да бъдат част от оформянето на бъдещето на интелигентните градове и не само“, допълниха още от IMI България.
Наред с технологичните иновации, основен приоритет на Интегрейтид Микро-Електроникс България е да осигурява подходящо професионално развитие на служителите от своя екип, предлагайки възможности за кариерно израстване.
Ако се интересувате от възможностите за професионална реализация, които компанията предлага, повече информация бихте могли да откриете в нейния микросайт на Борса.bg.
Източник на снимковия материал: Интегрейтид Микро-Електроникс България, IMI България
-
Таня Петрова от HRS България: Бъдещето принадлежи на тези, които съчетават дигиталните иновации с човешка топлина 15.01.2025 г.
-
Рувекс: Eurotis създаде иновативната тръбна система за термопомпи Euroklima с патентовано решение за устойчивост и ефективност 15.01.2025 г.
-
Помпен офис: Дозиращата система Seko LS100 бе обявена за продукт на 2024 г. в сектора на професионалните перилни услуги 14.01.2025 г.
-
Ротек: Bastian Solutions ускорява автоматизацията на складове с емулационна технология и компоненти от Rockwell Automation 14.01.2025 г.
-
Rumania përshpejton ndërtimin e 300 km infrastrukturë rrugore në vitin 2025 15.01.2025 г.
-
Sektori i prodhimit në Serbi ka shënuar një rritje prej 4.4% për vitin 2024 14.01.2025 г.
-
Engineer Vasilev, drejtor operativ i Smart Energy, komentoi performancën e instalimeve fotovoltaike me bazë tokësore 13.01.2025 г.
-
GreMa 3D prodhoi një kopje dixhitale mbresëlënëse të një steme falë skanerit SIMSCAN-E 3D nga Scantech 10.01.2025 г.
-
Романија ја забрзува изградбата на 300 километри патна инфраструктура во 2025 година 15.01.2025 г.
-
Решение кое вклучува центар за обработка ROBODRILL и робот на FANUC ја зголемува продуктивноста во Grip 13.01.2025 г.
-
Производствениот сектор во Србија забележа раст од 4,4% за 2024 година 14.01.2025 г.
-
Инж. Василев, оперативен директор на Smart Energy, ја коментира продуктивноста на копнените фотонапонски инсталации 14.01.2025 г.
-
Romania accelereaza constructia a 300 km de infrastructura rutiera in 2025 15.01.2025 г.
-
Sectorul de productie din Serbia a inregistrat o crestere de 4.4% pentru anul 2024 14.01.2025 г.
-
Compania nord-macedoneana Vitalia isi extinde activitatea cu o noua unitate de productie 13.01.2025 г.
-
Serbia a semnat un contract de 720 de milioane euro cu PowerChina pentru constructia metroului din Belgrad 10.01.2025 г.
-
Румунија убрзава изградњу 300 km путне инфраструктуре до 2025 године 15.01.2025 г.
-
Центрифугалне пумпе компаније Saer раде са протоком од 10.000 кубних метара м/ч у наводњавању поља пиринча у Парагвају 14.01.2025 г.
-
Производни сектор у Србији бележи раст од 4,4 одсто за 2024. годину 14.01.2025 г.
-
Мултиинжењеринг представља пет кључних трендова који ће обликовати будућност аутоматизације 2025. године. 13.01.2025 г.
-
HTI България: Циркулярност, иновации и нови стандарти в строителството с ВиК и ОВК системите на Wavin
22 декември 2024 г.
-
Valkrea.House: Езеро, скрит басейн и домашно кино, управлявани от KNX, са част от иновациите в дом на бъдещето в Белгия
02 декември 2024 г.
-
Вайд-Бул: От своя ден първи Eltako мисли за бъдещето и създава иновативни решения за сградна автоматизация
26 ноември 2024 г.