Докато светът се движи към бъдеще, дефинирано от технологичните иновации, концепцията за интелигентни градове се превръща в реалност за много държави. В основата на тези модерни градски решения е интегрираната микроелектроника – „поле”, което играе ключова роля в безпроблемното функциониране на умните градове. Чрез обединяването на информационните комуникационните технологии (ИКТ) с Интернет на нещата (IoT) и други съвременни решения, интегрираната микроелектроника трансформира градската инфраструктура, повишава ефективността и подобрява безопасността. Повече за градовете на бъдещето пред Инженер.bg разказаха специалистите от Интегрейтид Микро-Електроникс България, дъщерно дружество на водещата в областта световна компания IMI, Inc.
Ролята на интегрираната микроелектроника в интелигентните градове
„Интегрираната микроелектроника се отнася към включването на електронни схеми и устройства в обща система, която може да изпълнява множество функции. Тази интеграция е от решаващо значение за развитието на интелигентните градове, в които взаимосвързаността, комуникацията и ефективността имат ключово значение”, поясниха специалистите.
Ето как интегрираната микроелектроника „движи” бъдещето на градския живот:
Интернет на нещата (IoT): IoT устройствата разчитат до голяма степен на интегрирана микроелектроника. Сензори, задвижващи механизми и комуникационни модули са вградени в градската инфраструктура, което позволява събирането и обмена на данни в целия град. Тези данни са жизненоважни за вземането на решения в реално време и за управлението на ресурсите.
Cloud Computing: Облакът съхранява огромни количества данни, генерирани от IoT устройства, което позволява безпроблемен трансфер и анализ на тези данни.
Edge Computing: Edge устройствата, оборудвани с микропроцесори и сензори, обработват данни локално, преди да изпратят само подходящата информация в облака. По този начин се повишава ефективността на системата.
Автоматизация: От автономни превозни средства до интелигентни светофари, автоматизацията разчита на интелигентни решения, за да функционира гладко. Микроконтролерите и вградените системи в тези устройства им позволяват да изпълняват сложни задачи автономно.
Интерфейс на приложната програма (API): API е от съществено значение за комуникацията между различни софтуерни приложения. Интегрирането на API в интелигентни устройства позволява оперативна съвместимост в цифровата екосистема на града.
Изкуствен интелект (AI): Алгоритмите на AI, работещи на интегрални схеми, анализират данни от различни източници за подобряване на обществената безопасност, както и с цел наблюдение на условията на околната среда и управление на градската инфраструктура. Микроелектрониката гарантира, че тези процеси са бързи и ефективни.
Големите предизвикателства изискват креативни решения
„Интегрирането на микроелектрониката в интелигентните градове носи множество предизвикателства. Гарантирането на поверителността и сигурността на данните е от първостепенна важност, като се имат предвид огромните количества информация, събрани от лични устройства и обществена инфраструктура. В тази връзка отговорните институции следва да прилагат прозрачни и етични практики за управление на данни, за да спечелят общественото доверие”, коментираха експертите от IMI България.
„Освен това създаването на стабилна инфраструктура за поддръжка на интегрираната микроелектроника е от съществено значение. Градовете трябва да се съсредоточат върху конкретни области, като управление на отпадъците или енергийна ефективност, за да интегрират постепенно тези технологии и да демонстрират ползите от тях на гражданите”, заявиха още те.
Кариерни възможности в Интегрейтид Микро-Електроникс България
Интегрейтид Микро-Електроникс България е част от Integrated Micro-Electronics, Inc (IMI) – една от 20-те най-добри EMS компании в световен мащаб, която притежава над 40-годишен опит в предоставянето на решения за производство на електроника и технологии, и служи като център за иновации и развитие на таланти. Това дава възможност на българското дружество да предложи динамична работна среда за професионалисти, които искат да окажат влияние в областта. Възможностите за кариера в компанията обхващат широк спектър от дисциплини, включително инженерство, изследване и развитие, производство, осигуряване на качеството и управление на проекти.
„Независимо дали сте опитен професионалист или наскоро завършил младеж, който иска да започне кариерата си в областта на микроелектроника, Интегрейтид Микро-Електроникс България предоставя платформа за растеж и напредък. С нашия глобален обхват и ангажимент за развитие и новаторство, ние предлагаме уникална възможност за техническите специалисти да бъдат част от оформянето на бъдещето на интелигентните градове и не само“, допълниха още от IMI България.
Наред с технологичните иновации, основен приоритет на Интегрейтид Микро-Електроникс България е да осигурява подходящо професионално развитие на служителите от своя екип, предлагайки възможности за кариерно израстване.
Ако се интересувате от възможностите за професионална реализация, които компанията предлага, повече информация бихте могли да откриете в нейния микросайт на Борса.bg.
Източник на снимковия материал: Интегрейтид Микро-Електроникс България, IMI България
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Valkrea.House: Езеро, скрит басейн и домашно кино, управлявани от KNX, са част от иновациите в дом на бъдещето в Белгия
02 декември 2024 г.
-
Вайд-Бул: От своя ден първи Eltako мисли за бъдещето и създава иновативни решения за сградна автоматизация
26 ноември 2024 г.
-
GreMa 3D: Скенерите KSCAN Magic на Scantech „чертаят“ бъдещето на метрологията и намират все по-модерни приложения
18 ноември 2024 г.