Докато светът се движи към бъдеще, дефинирано от технологичните иновации, концепцията за интелигентни градове се превръща в реалност за много държави. В основата на тези модерни градски решения е интегрираната микроелектроника – „поле”, което играе ключова роля в безпроблемното функциониране на умните градове. Чрез обединяването на информационните комуникационните технологии (ИКТ) с Интернет на нещата (IoT) и други съвременни решения, интегрираната микроелектроника трансформира градската инфраструктура, повишава ефективността и подобрява безопасността. Повече за градовете на бъдещето пред Инженер.bg разказаха специалистите от Интегрейтид Микро-Електроникс България, дъщерно дружество на водещата в областта световна компания IMI, Inc.
Ролята на интегрираната микроелектроника в интелигентните градове
„Интегрираната микроелектроника се отнася към включването на електронни схеми и устройства в обща система, която може да изпълнява множество функции. Тази интеграция е от решаващо значение за развитието на интелигентните градове, в които взаимосвързаността, комуникацията и ефективността имат ключово значение”, поясниха специалистите.
Ето как интегрираната микроелектроника „движи” бъдещето на градския живот:
Интернет на нещата (IoT): IoT устройствата разчитат до голяма степен на интегрирана микроелектроника. Сензори, задвижващи механизми и комуникационни модули са вградени в градската инфраструктура, което позволява събирането и обмена на данни в целия град. Тези данни са жизненоважни за вземането на решения в реално време и за управлението на ресурсите.
Cloud Computing: Облакът съхранява огромни количества данни, генерирани от IoT устройства, което позволява безпроблемен трансфер и анализ на тези данни.
Edge Computing: Edge устройствата, оборудвани с микропроцесори и сензори, обработват данни локално, преди да изпратят само подходящата информация в облака. По този начин се повишава ефективността на системата.
Автоматизация: От автономни превозни средства до интелигентни светофари, автоматизацията разчита на интелигентни решения, за да функционира гладко. Микроконтролерите и вградените системи в тези устройства им позволяват да изпълняват сложни задачи автономно.
Интерфейс на приложната програма (API): API е от съществено значение за комуникацията между различни софтуерни приложения. Интегрирането на API в интелигентни устройства позволява оперативна съвместимост в цифровата екосистема на града.
Изкуствен интелект (AI): Алгоритмите на AI, работещи на интегрални схеми, анализират данни от различни източници за подобряване на обществената безопасност, както и с цел наблюдение на условията на околната среда и управление на градската инфраструктура. Микроелектрониката гарантира, че тези процеси са бързи и ефективни.
Големите предизвикателства изискват креативни решения
„Интегрирането на микроелектрониката в интелигентните градове носи множество предизвикателства. Гарантирането на поверителността и сигурността на данните е от първостепенна важност, като се имат предвид огромните количества информация, събрани от лични устройства и обществена инфраструктура. В тази връзка отговорните институции следва да прилагат прозрачни и етични практики за управление на данни, за да спечелят общественото доверие”, коментираха експертите от IMI България.
„Освен това създаването на стабилна инфраструктура за поддръжка на интегрираната микроелектроника е от съществено значение. Градовете трябва да се съсредоточат върху конкретни области, като управление на отпадъците или енергийна ефективност, за да интегрират постепенно тези технологии и да демонстрират ползите от тях на гражданите”, заявиха още те.
Кариерни възможности в Интегрейтид Микро-Електроникс България
Интегрейтид Микро-Електроникс България е част от Integrated Micro-Electronics, Inc (IMI) – една от 20-те най-добри EMS компании в световен мащаб, която притежава над 40-годишен опит в предоставянето на решения за производство на електроника и технологии, и служи като център за иновации и развитие на таланти. Това дава възможност на българското дружество да предложи динамична работна среда за професионалисти, които искат да окажат влияние в областта. Възможностите за кариера в компанията обхващат широк спектър от дисциплини, включително инженерство, изследване и развитие, производство, осигуряване на качеството и управление на проекти.
„Независимо дали сте опитен професионалист или наскоро завършил младеж, който иска да започне кариерата си в областта на микроелектроника, Интегрейтид Микро-Електроникс България предоставя платформа за растеж и напредък. С нашия глобален обхват и ангажимент за развитие и новаторство, ние предлагаме уникална възможност за техническите специалисти да бъдат част от оформянето на бъдещето на интелигентните градове и не само“, допълниха още от IMI България.
Наред с технологичните иновации, основен приоритет на Интегрейтид Микро-Електроникс България е да осигурява подходящо професионално развитие на служителите от своя екип, предлагайки възможности за кариерно израстване.
Ако се интересувате от възможностите за професионална реализация, които компанията предлага, повече информация бихте могли да откриете в нейния микросайт на Борса.bg.
Източник на снимковия материал: Интегрейтид Микро-Електроникс България, IMI България
-
Вайд-Бул: Революционна комуникационна система за интелигентен автобусен транспорт е базирана на Ethernet комутатори на Advantech 14.06.2025 г.
-
„ПромоТех.bg в един клик“: Индустриални климатици, неръждаеми помпи, етикетен принтер и много други 13.06.2025 г.
-
ЮМТ: В портфолиото ни ще откриете висококачествените прецизни свредла за пробиване на дълбоки отвори на TBT Tiefbohrtechnik 13.06.2025 г.
-
От Бразилия до Япония с аромат от България: Как Балев Корпорейшън изгражда глобален бранд и вдъхва живот на мечтата AREON 13.06.2025 г.
-
RS Electro: Sistemi për testimin e kabllove titron® nga Baur është projektuar për t'u instaluar në automjete të vogla 13.06.2025 г.
-
Kompania bullgare EnduroSat tërheq 43 milionë euro investime për një qendër të re hapësinore dhe prodhim të satelitëve të gjener 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric hapi ndërtesën e saj të re inteligjente në Dubai si pjesë e programit Impact Buildings 12.06.2025 г.
-
Kompania serbe ElevenEs prezanton një bateri të re me jetëgjatësi prej gjysmë milioni kilometrash 12.06.2025 г.
-
Резервните филтри на Camfil се алтернатива што ја оптимизира ефикасноста на индустриските системи за собирање на прашина 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric ја отвори својата нова паметна зграда во Дубаи како дел од програмата Ipact Buildings 13.06.2025 г.
-
Бугарската EnduroSat привлече 43 милиони евра инвестиции за нов вкосмички центар и производство на сателити од следна генерациј 13.06.2025 г.
-
СР Абразиви & Инструменти: Поефикасна обработка на површини од не'рѓосувачки челик со BRUSHmax 3.0 на SUHNER 12.06.2025 г.
-
Compania bulgara EnduroSat atrage investitii de 43 de milioane de euro pentru un nou centru spatial si productia de sateliti 13.06.2025 г.
-
Solutia pentru bucla de amestec MIXIT de la Grundfos optimizeaza costurile de incalzire cu 20% intr-un spital din Germania 12.06.2025 г.
-
Compania sarba ElevenEs prezinta o noua baterie cu o durata de viata de jumatate de milion de kilometri 12.06.2025 г.
-
A treia fabrica Karcher din Romania va produce echipamente de curatare pentru piata europeana 11.06.2025 г.
-
Grundfos MIXIT решење за мешање оптимизује трошкове грејања за 20% у болници у Немачкој 13.06.2025 г.
-
Бугарска компанија EnduroSat привлачи 43 милиона евра инвестиција за нови свемирски центар и производњу сателита следеће генерац 13.06.2025 г.
-
Српска компанија ElevenEs представља нову батерију са веком трајања од пола милиона километара 12.06.2025 г.
-
Унисист: Калибрација мерних инструмената је инвестиција у безбедност и квалитет радних процеса 12.06.2025 г.
-
От визия към реалност: Schneider трансформира градската среда в Дубай със своята нова устойчива търговска сграда NEST
08 юни 2025 г.
-
Форумът „The Future of OT Security“ на PARAi, Diamatix и Fortinet очерта бъдещето на киберсигурността в индустрията
05 юни 2025 г.
-
Тиха, мощна и ефективна, новата термопомпа Belaria® pro (40,50) на Hoval осигурява комфортa в сградите на бъдещето
03 юни 2025 г.