Четвъртата индустриална революция, която продължава своето развитие вече второ десетилетие, е невъзможна без Интернет на нещата (IoT), съчетаващ технологията на интелигентните устройства и генерирането, обработката и достъпността на данните. В индустриалния сектор тази концепция, позната като Индустриален интернет на нещата (IIoT), завладя повечето процеси, включително производството, здравеопазването и пречистването на води, като интегрирането на IIoT технологии във физически устройства помага реално за значителни подобрения на оперативната ефективност, консумацията на енергия и въздействието върху околната среда. Как IIoT се отразява на помпените системи, пред ДигиталнаИндустрия.bg разясниха от доказаната българска фирма Помпен офис въз основа на проучванията, разработките и най-новите решения на техния партньор – производителя на помпени системи Seko.
„IIoT е авангардна технология, която променя възможностите в традиционните приложения с моторно задвижвани, соленоиди и перисталтични помпи, включително за пренос на течности и дозиране на химикали в процеси като пречистване на питейно-битови, отпадъчни и охлаждащи води и басейни. От флокулация и коагулация до корекция на рН и други процеси във водообработката, операторите вече са в състояние да оптимизират ефективността и устойчивостта, като все повече специфицират помпените системи“, поясниха от Помпен офис.
А ето и конкретните измерения при внедряването на IIoT в помпените системи:
Споделяне на документация
Улесненото споделяне на документи в реално време позволява на производителите на помпено оборудване да актуализират дигиталните ръководства за инсталиране и работа, за да отразяват промените в дизайна или софтуера на продукта. По този начин могат да се извършват неограничен брой промени, да се спестяват разходи за печат и най-важното – осигурява се достъп до най-актуалната информация, както и гладко и безопасно потребителско изживяване.
Оптимизация на производителността и бюджета
„IoT системите получават информация от сензорите на помпата, например за статус на цикъла, консумация на химикали и мониторинг на вибрациите. Чрез тези данни – както натрупани с времето, така и моментни, операторите могат да вземат информирани решения за незабавни корекции на параметрите на помпата или да сменят режима ѝ на работа“, обясниха от българското дружество.
Нещо повече, по този начин отговорните лица могат да изготвят бюджета за дадена дейност с по-голяма точност и увереност, като същевременно намалят обема на съхраняваните химикали. Много свързани с интернет помпени системи имат функцията да преобразуват обема на потреблението на химикали в еквивалентна финансова стойност, което позволява прецизно прогнозиране и изчисление на разхода на химикали, както и корекции в дозировката му.
Превантивна поддръжка
Помпените системи, базирани на IIoT, позволяват на потребителите да получават известия веднага щом се появят неизправности, което означава, че дефектите могат да бъдат незабавно идентифицирани и да се предприемат коригиращи действия. Така всякакви смущения могат да бъдат сведени до минимум, което води до осезаема оптимизация на планираната поддръжка, ремонта и надграждането на оборудването, а също така се избягват непланирани престои.
„IIoT позволява дори да се оцени производителността и състоянието на специфични компоненти на помпата, като лагери, съединители и ремъци, улеснявайки допълнително поддръжката както за операторите, така и за сервизните техници на производителя. Допълнително, самите производители могат да наблюдават тенденции, потребителски предпочитания и често срещани проблеми, за да усъвършенстват оборудването си“, коментираха от Помпен офис.
Дистанционно управление на множество помпени системи
Използването на IIoT дава възможност за управлението на помпени системи дистанционно – във всяка точка на света и по всяко време, което означава, че един оператор може да се грижи за множество инсталации, независимо къде се намират. „Всъщност това е добра възможност за преодоляване на проблема с недостатъчните технически кадри, с който се сблъсква индустрията. Редуцират се и напразните пътувания на сервизните техници. Изобщо дистанционната работа намери своето приложение и в помпения сектор – тенденция, която видяхме в действие още по време на пандемията от COVID-19”, допълниха още от Помпен офис.
Повече информация за Помпен офис ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Помпен офис, Seko, ©Engineer.BG via Canva
-
Вайд-Бул: Революционна комуникационна система за интелигентен автобусен транспорт е базирана на Ethernet комутатори на Advantech 14.06.2025 г.
-
„ПромоТех.bg в един клик“: Индустриални климатици, неръждаеми помпи, етикетен принтер и много други 13.06.2025 г.
-
ЮМТ: В портфолиото ни ще откриете висококачествените прецизни свредла за пробиване на дълбоки отвори на TBT Tiefbohrtechnik 13.06.2025 г.
-
От Бразилия до Япония с аромат от България: Как Балев Корпорейшън изгражда глобален бранд и вдъхва живот на мечтата AREON 13.06.2025 г.
-
RS Electro: Sistemi për testimin e kabllove titron® nga Baur është projektuar për t'u instaluar në automjete të vogla 13.06.2025 г.
-
Kompania bullgare EnduroSat tërheq 43 milionë euro investime për një qendër të re hapësinore dhe prodhim të satelitëve të gjener 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric hapi ndërtesën e saj të re inteligjente në Dubai si pjesë e programit Impact Buildings 12.06.2025 г.
-
Kompania serbe ElevenEs prezanton një bateri të re me jetëgjatësi prej gjysmë milioni kilometrash 12.06.2025 г.
-
Резервните филтри на Camfil се алтернатива што ја оптимизира ефикасноста на индустриските системи за собирање на прашина 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric ја отвори својата нова паметна зграда во Дубаи како дел од програмата Ipact Buildings 13.06.2025 г.
-
Бугарската EnduroSat привлече 43 милиони евра инвестиции за нов вкосмички центар и производство на сателити од следна генерациј 13.06.2025 г.
-
СР Абразиви & Инструменти: Поефикасна обработка на површини од не'рѓосувачки челик со BRUSHmax 3.0 на SUHNER 12.06.2025 г.
-
Compania bulgara EnduroSat atrage investitii de 43 de milioane de euro pentru un nou centru spatial si productia de sateliti 13.06.2025 г.
-
Solutia pentru bucla de amestec MIXIT de la Grundfos optimizeaza costurile de incalzire cu 20% intr-un spital din Germania 12.06.2025 г.
-
Compania sarba ElevenEs prezinta o noua baterie cu o durata de viata de jumatate de milion de kilometri 12.06.2025 г.
-
A treia fabrica Karcher din Romania va produce echipamente de curatare pentru piata europeana 11.06.2025 г.
-
Grundfos MIXIT решење за мешање оптимизује трошкове грејања за 20% у болници у Немачкој 13.06.2025 г.
-
Бугарска компанија EnduroSat привлачи 43 милиона евра инвестиција за нови свемирски центар и производњу сателита следеће генерац 13.06.2025 г.
-
Српска компанија ElevenEs представља нову батерију са веком трајања од пола милиона километара 12.06.2025 г.
-
Унисист: Калибрација мерних инструмената је инвестиција у безбедност и квалитет радних процеса 12.06.2025 г.
-
От визия към реалност: Schneider трансформира градската среда в Дубай със своята нова устойчива търговска сграда NEST
08 юни 2025 г.
-
Форумът „The Future of OT Security“ на PARAi, Diamatix и Fortinet очерта бъдещето на киберсигурността в индустрията
05 юни 2025 г.
-
Тиха, мощна и ефективна, новата термопомпа Belaria® pro (40,50) на Hoval осигурява комфортa в сградите на бъдещето
03 юни 2025 г.