На 31 май, точно в 19.30 ч. стартира дискусионната среща „Дигитализация в строителния сектор“ - „бутиково“ събитие, посветено на изключително актуалната тема за Индустрия 4.0 в контекста на строителните процеси. Повече от 80 студенти и специалисти от строителния бранш потърсиха отговор на въпроса какво предстои пред сектора, за да настигне останалите индустрии по степен на дигитализация, а акцент бе поставен върху подготовката на българските кадри. Своите гледни точки споделиха трима експерти - инж. Цанко Миланов, управител на Wienerberger Bulgaria, инж. Димитър Македонски – мениджър на отдел Изследвания и Развитие в CoBuilder International и Николай Михайлов, сертифициран преподавател по V-Ray, аниматор и визуализатор на архитектурни и уеб проекти.
„Дигитализация в строителния сектор“ бе второто събитие от новия сезон на инициативата „Лидерите, които строят“. Зад нея стоят амбициозни млади специалисти, които си поставят нелеката задача да доближат максимално бизнеса до образованието, при това в един консервативен сектор, какъвто е строителството. Ето как за пореден път фоайето на Университета по архитектура, строителство и геодезия се превърна в трибуна на новаторски възгледи, въпроси и отговори, които вълнуват всички в ерата на Индустрия 4.0 и IoT.
ДигиталнаИндустрия.bg проследи събитието и подготви за вас кратък репортаж с ключови акценти от провелата се дискусия, а именно:
Къде се намира строителният сектор по отношение на дигитализацията?
„Строителството е многопластов бранш, който условно можем да разделим на производство, планиране, доставка, изпълнение и последващ контрол. Всеки от тези процеси се намира на определен етап от своя път на развитие и модернизация“, обясни инж. Миланов от българското дружество на Wienerberger, един от най-големите производители на тухли и други строителни продукти. „Бих казал, че производството и доставката вече са приели концепцията за дигитализация. Но що се касае до строителната площадка, нещата са останали в 50-те години на миналия век“, заяви той.
На какво се дължи „изоставането“ на строителния бранш?
„Един от основните „препъни“ камъни е образованието. От собствен опит, в ролята си на преподавател, мога да заявя, че на българските студенти им липсват умения за работа в екип, а една голяма част от тях се сблъскват с изнасянето на презентация едва по време на дипломната си защита“, посочи Николай Михайлов.
Той подчерта факта, че към момента в нито един университет у нас не се преподава световно популярната българска технология V-ray, спечелила технологичен Оскар.
Готов ли е строителният бизнес за новите технологии?
„Бизнесът е готов. Но все още BIM (б.ред. Building Information Modeling) звучи като нещо „извънземно“ за много от хората, които трябва да го използват. Образованието в това отношение напредва в пъти по-бавно от нужното“, заяви г-н Миланов.
Ето какво разясни инж. Димитър Македонски от CoBuilder International, международна компания, разработваща софтуерни решения за строителния сектор: „Целта на BIM е да обслужи всеки участник в строителния процес в една обща платформа, предоставяща информация за всеки етап. В тази платформа се създава информационен модел – в резултат на това участниците могат да реагират много по-бързо и адекватно на всяка ситуация и стъпка от изпълнението на даден проект, включително на променящи се условия“.
Две нови професии възникват във връзка с приложението на BIM, съобщи експертът. „BIM координаторът и BIM мениджърът са вече включени в строителния процес в държавите от Западна Европа“, подчерта той.
Предлагат ли производителите „умни“ материали, които да са съвместими с BIM?
„Разбира се“, категоричен бе управителят на Wienerberger Bulgaria. „Въпреки че за голяма част от собствениците на бизнес дигитализацията означава да имаш сайт и да постваш във Фейсбук, Wienerberger както и още много производители са изключение от това възприятие“, коментира г-н Миланов и добави: „За мое щастие Wienerberger, с представителства в 27 държави, е сред производителите-лидери по отношение на дигитализацията. Партньорството ни с CoBuilder International е на световно ниво и благодарение на него създаваме библиотеки“. От думите му научихме още, че във Великобритания е невъзможно да се проектира или узаконява даден обект, ако не е разработен в BIM.
Каква е ролята на човешкия фактор в процеса на дигитализация на строителството?
„Участвам директно в подбора на персонал за компанията и изводът, който съм направил, е, че хората трябва да са изключително любопитни към това, което правим ние като разработки и към това каква ще е тяхната роля при нас. И това любопитство би трябвало да е факт и във всички останали сфери на строителството, особено ще се касае до дигиталните технологии“, изтъкна г-н Македонски.
С оптимистичен поглед върху младите хора в България и тяхното бъдеще в един дигитален свят приключи срещата, а публиката се включи в дискусията през цялото време.
Събитието „Лидерите, които строят“ се проведе със съдействието на Wienerberger, PERI и Hilti.
Източник на снимковия материал: Инженер.bg
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Valkrea.House: Езеро, скрит басейн и домашно кино, управлявани от KNX, са част от иновациите в дом на бъдещето в Белгия
02 декември 2024 г.
-
Вайд-Бул: От своя ден първи Eltako мисли за бъдещето и създава иновативни решения за сградна автоматизация
26 ноември 2024 г.
-
GreMa 3D: Скенерите KSCAN Magic на Scantech „чертаят“ бъдещето на метрологията и намират все по-модерни приложения
18 ноември 2024 г.