И през тази година се проведе онлайн международният форум Balkan Fair Build&Design. Сред участниците в събитието бе Митко Цонев, основател и управител на Валкреа.Хаус – водеща инженерингова фирма в областта на сградната и домашната автоматизация. „Balkan Fair преплита строителство, архитектура и дизайн, осигурявайки платформа за оживени дискусии в сферата на съвременните технологии и тенденции. За нас това бе възможност да представим пред широка аудитория от потребители и професионалисти интелигентните системи като решение за функционалност и комфорт у дома, да разкажем повече за системната интеграция, както и за съвременните тенденции в страната и по света“, коментира пред Инженер.bg г-н Цонев.
Управителят на Валкреа.Хаус взе участие в дигитална палата 1 на онлайн панаира Balkan Fair Build&Design, в която се включиха изложители от т.нар. строителна екосистема. В качеството си на първи говорител, г-н Цонев откри тазгодишното събитие.
„Винаги съм се интересувал от архитектура, интериорен дизайн, нови технологии и приложението им за постигане на повече удобство и комфорт у дома. Като се вземе предвид и опитът ми в дигитализацията, контрола и оптимизацията на процеси, сградната автоматизация бе естествено следствие, обединяващо уменията и интересите ми“, заяви г-н Цонев. Понастоящем той е системен интегратор, основател и управител на компанията за домашна и сградна автоматизация Валкреа.Хаус. Стартът на кариерата му обаче е привидно далеч от строителния сектор. Първоначално професионалистът се занимава с дигитализация и процесна автоматизация извън страната в областта на самолетостроенето за Air Bus.
Митко Цонев от Валкреа.Хаус: „Системите за „умен“ дом, които са в основата на сградната и домашната автоматизация, са пресечната точка между строителството, дигитализацията и качеството на живот“.
Именно това е и целта на Валкреа.Хаус – да имплементира новите технологии и предимствата им в дома, за да повиши качеството на живот и комфорта на обитателите му. „Като системни интегратори, така се наричат професионалните консултанти в нашия бранш, ние сме връзката между производителите на интелигентни системи и потребителите. Ролята ни е да разберем желанията и потребностите на клиента, въз основа на които да внедрим функционално решение в дома му“, поясни специалистът.
По време на Balkan Fair Build&Design г-н Цонев разказа за съвременните тенденции в сградната и домашната автоматизация. Професионалистът направи важно уточнение, че говорейки за тенденции, следва предварително да се дефинира дали се визират тенденциите у нас или като цяло в световен мащаб.
„Има съществена разлика между глобалните тенденции и тези, които се наблюдават в страната ни. Това се дължи на различните етапи от развитието на сградната автоматизация. В световен мащаб се наблюдават далеч по-развити и напреднали в областта държави, които задават пазарните тенденции. Докато у нас концепцията тепърва навлиза, въпреки че все повече хора оценяват ползите и предимствата от интелигентните системи“, заяви управителят на Валреа. Хаус.
В световен мащаб тенденциите, които се наблюдават са за развитие в посока по-голяма функционалност, свързаност и енергийна ефективност. Интересна е възможността за разпределяне на енергията, консумирана от различни източници. Тази опция е разработена с цел намаляване на разходите за електроенергия и е все по-предпочитана от обитателите на „умни“ домове. „Също така важен аспект от системите за „умен“ дом е дизайнът им, на който се обръща все по-голямо внимание. Актуална тенденция е да се използват естествени материали, изчистен дизайн и натурална визуална хармония в интериора. По отношение на интерфейса, интелигентните системи се усъвършенстват в посока по-интуитивна употреба, интегрируемост с отделните системи в дома за цялостна свързаност, както и IoT функционалности. Освен това се набляга и на подобряване на бързината и сигурността при обменна на данни, както и на предлагането при по-достъпни цени. Всичко това разкрива нови хоризонти на удобство и комфорт за потребителите“, обясни г-н Цонев.
По думите на Митко Цонев в България тепърва се осъзнават ползите от подобна инвестиция, а те са както по отношение на комфорта, така и на себестойността на жилището. Друг любопитен аспект, който той засегна в своята презентация на форума, бяха т.нар. Smart Ready сгради. В световен мащаб концепцията Smart Ready съществува отдавна, но при нас тя също е сравнително нова. По същество това е предварителното проектиране на ел. инсталацията, още на етап строителство, така че обектът да може да бъде надграден до „умен“ впоследствие.
Фирма Валкреа.Хаус е реализирала множество успешни проекти за „умен“ дом – от еднофамилни къщи, апартаменти в жилищни сгради, офисни помещения, до инвестиционни имоти, предназначени за продажба.
„Казусът за умните устройства в дом, обитаван и от малки деца, е несъществен, тъй като децата, израствайки с интелигентни решения и в свят на дигитализация, свикват с технологиите и употребата им. Удобството си проличава достатъчно бързо, а използването на „умни“ устройства е толкова лесно“, категоричен е г-н Цонев.
Във втората част на представянето си експертът синтезира няколко практични съвета, които гарантират желаните резултати при внедряването на интелигентни системи.
Добри съвети при изграждането на „умен“ дом:
- Планиране: Системите за „умен“ дом са тясно свързани с електрическата инсталация. Тя е една от първите стъпки за изграждане на „умен“ дом и трябва да се планира, като се препоръчва това да стане още по време на строежа на обекта, с други думи проектирането ѝ като Smart Ready;
- Професионална консултация: Най-важното за добрата интелигента система е функционалността ѝ – да е конфигурирана така, че да удовлетворява нуждите и желанията на обитателите. Именно с тази задача се занимават системните интегратори, чиято дейност се различава от тази на производителите. Те предоставят услуги, като: проектиране, внедряване, настройка и пускане в експлоатация, базирани на пряка комуникация с клиентите и разбирането на потребностите им. Затова, когато става въпрос за изграждане на умен дом, е важно да се ползват професионални услуги, гарантиращи желания резултат;
- Координация и съгласуваност: „Системата за „умен“ дом изисква координация и съгласуване с всички инсталации в дома, заради пресечните ѝ точки с тях. По време на нейното изграждане половината от необходимото време е за синхронизиране с хората, работещи по обекта – ел. техници, дизайнери, инсталатори на ОВК системи и т.н.“, допълни още управителят на Валкреа.Хаус;
- Инвестиционно мислене: Внедряването на интелигентни системи увеличава себестойността на обекта, а дългосрочната давност на предимствата, които те реализират по отношение на удобството и комфорта, са допълнително преимущество на пазара за имоти.
Повече подробности за сградната и домашната автоматизация можете да научите от Митко Цонев, който е на разположение за Вашите въпроси и с радост ще Ви предостави желаната информация. Контакти за връзка ще откриете в микросаайта на Валкреа.Хаус в Борса.bg.
Повече информация за Валкреа.Хаус и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Валкреа.Хаус (Valkrea.House), Balkan Fair
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Valkrea.House: Езеро, скрит басейн и домашно кино, управлявани от KNX, са част от иновациите в дом на бъдещето в Белгия
02 декември 2024 г.
-
Вайд-Бул: От своя ден първи Eltako мисли за бъдещето и създава иновативни решения за сградна автоматизация
26 ноември 2024 г.
-
GreMa 3D: Скенерите KSCAN Magic на Scantech „чертаят“ бъдещето на метрологията и намират все по-модерни приложения
18 ноември 2024 г.