Те са бързи, пъргави, подвижни, могат да правят изключително остри завои и да впечатляват с най-ефектните лупинги… Това са BionicSwifts – най-новите „играчи“ в отбора на бионичната фауна, създаван с много въображение и талант от лидера в автоматизираните технологии, индустриалните обучения и образователни програми Festo. „Проектът е вдъхновен от природния модел на лястовицата и е специално създаден да разшири и обогати изучаването на полета на птиците както в полза на науката и образованието, така и в частния сектор“, информираха за ДигиталнаИндустрия.bg от Фесто България.
„При разработката на роботизирани птици олекотената конструкция е основният фокус, върху който се базира целият бионичен проект, точно по подобие на реалния биологичен модел. Това е така, защото в инженерството важи същото правило, както и в природата – колкото по-лек е движещият се обект, толкова по-малка е необходимостта от материали и консумация на енергия. Затова, с дължина на тялото от 44.5 cm и размах на крилете от 68 cm, бионичната лястовица тежи едва 42 g”, обясниха от компанията.
Аеродинамично оперение за ефективен полет
За да изпълняват маневрите така, че максимално да се доближават до реалните, крилете на роботизираните лястовици са моделирани по подобие на оперението на птиците. Отделните пластини са изработени от свръхлека, гъвкава и много здрава пяна и са свързани помежду си с карбонова нишка. Всяка от пластините застъпва малка част от следващата.
Функционална интеграция на механизми, дори и в най-тесните пространства
В тялото на птицата е поместен компактен механизъм за управление на размаха на крилете, комуникационна технология и компоненти за контрол на маховите движения, спусканията и издиганията, както и движението на опашката. „Безчетков мотор, два сервомотора, батерия, скоростна кутия, както и различни електронни платки за радио връзка, управление и локализация са интегрирани в това толкова тясно пространство“, уточниха от Фесто. „Интелигентното взаимодействие между моторите и механиката позволява например честотата на размаха на крилото и ъгълът на „изстрелване“ на птицата да бъдат прецизно настроени за различни маневри на полета“, допълниха още те.
Координация на полета посредством GPS връзка
Радио базирана вътрешна GPS система със свръхшироколентова технология (UWB) позволява координирано и безопасно управление на полета на BionicSwifts. За тази цел в стая са инсталирани няколко радио модула. Всяка една бионична лястовица също е снабдена с радиомаркер, изпращащ сигнали до радиопредвателите с цел установяване на точната позиция на птиците. „Така събраната информация се препраща към главен компютър, който работи като навигационна система. С негова помощ може да бъде зададен предварително дефиниран маршрут, който да определи траекторията на лястовиците. Ако поради някаква причина, като например атмосферни влияния, птиците се отклонят от предварително зададения летателен път, вградената в тях GPS система незабавно го коригира“, коментираха от компанията.
Радио комуникацията дава възможност да бъде засечена точната локация, дори и при наличието на определени препятствия, които затрудняват връзката между обектите. Използваната UWB технология гарантира сигурна и безпроблемна работа.
Нов тласък за интралогистиката
Интелигентната мрежа от летящи обекти и GPS маршрутизирането създават 3D навигационна система, която може да бъде използвана в свързаната фабрика на бъдещето. Прецизната локализация на потока от материали и стоки например подобрява последователността на процесите и дава възможност да бъдат предвидени „тесните места“. Нещо повече, автономните летящи роботи могат да намерят приложение при транспортирането на материали, като по този начин, чрез техните летателни коридори, се оптимизира използването на пространство в завода.
Експериментален комплект Bionic Swift
Проектът Bionic Swift, вдъхновен от полета на лястовицата, освен с практическа насоченост е разработен и в полза на техническото образование. Експерименталният комплект позволява отделно сглобяване на крилете и опашката и се контролира с дистанционно управление. Той е подходящ за ученици на възраст на и повече от 15 години както в училищна среда, така и при обучение в домашна обстановка.
„Чрез интегративни STEM уроци, базирани на познания от науката, технологиите, инженерството и математиката, подрастващите имат възможност да научат повече за полета на птиците, олекотените конструкции и аеродинамиката, както и да придобият практически умения за изграждане на модели“, заявиха в заключение от Фесто.
Повече информация за Фесто ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg!
Източник на снимковия материал: Фесто ЕООД, Festo
-
Вайд-Бул: Революционна комуникационна система за интелигентен автобусен транспорт е базирана на Ethernet комутатори на Advantech 14.06.2025 г.
-
„ПромоТех.bg в един клик“: Индустриални климатици, неръждаеми помпи, етикетен принтер и много други 13.06.2025 г.
-
ЮМТ: В портфолиото ни ще откриете висококачествените прецизни свредла за пробиване на дълбоки отвори на TBT Tiefbohrtechnik 13.06.2025 г.
-
От Бразилия до Япония с аромат от България: Как Балев Корпорейшън изгражда глобален бранд и вдъхва живот на мечтата AREON 13.06.2025 г.
-
RS Electro: Sistemi për testimin e kabllove titron® nga Baur është projektuar për t'u instaluar në automjete të vogla 13.06.2025 г.
-
Kompania bullgare EnduroSat tërheq 43 milionë euro investime për një qendër të re hapësinore dhe prodhim të satelitëve të gjener 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric hapi ndërtesën e saj të re inteligjente në Dubai si pjesë e programit Impact Buildings 12.06.2025 г.
-
Kompania serbe ElevenEs prezanton një bateri të re me jetëgjatësi prej gjysmë milioni kilometrash 12.06.2025 г.
-
Резервните филтри на Camfil се алтернатива што ја оптимизира ефикасноста на индустриските системи за собирање на прашина 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric ја отвори својата нова паметна зграда во Дубаи како дел од програмата Ipact Buildings 13.06.2025 г.
-
Бугарската EnduroSat привлече 43 милиони евра инвестиции за нов вкосмички центар и производство на сателити од следна генерациј 13.06.2025 г.
-
СР Абразиви & Инструменти: Поефикасна обработка на површини од не'рѓосувачки челик со BRUSHmax 3.0 на SUHNER 12.06.2025 г.
-
Compania bulgara EnduroSat atrage investitii de 43 de milioane de euro pentru un nou centru spatial si productia de sateliti 13.06.2025 г.
-
Solutia pentru bucla de amestec MIXIT de la Grundfos optimizeaza costurile de incalzire cu 20% intr-un spital din Germania 12.06.2025 г.
-
Compania sarba ElevenEs prezinta o noua baterie cu o durata de viata de jumatate de milion de kilometri 12.06.2025 г.
-
A treia fabrica Karcher din Romania va produce echipamente de curatare pentru piata europeana 11.06.2025 г.
-
Grundfos MIXIT решење за мешање оптимизује трошкове грејања за 20% у болници у Немачкој 13.06.2025 г.
-
Бугарска компанија EnduroSat привлачи 43 милиона евра инвестиција за нови свемирски центар и производњу сателита следеће генерац 13.06.2025 г.
-
Српска компанија ElevenEs представља нову батерију са веком трајања од пола милиона километара 12.06.2025 г.
-
Унисист: Калибрација мерних инструмената је инвестиција у безбедност и квалитет радних процеса 12.06.2025 г.
-
Вайд-Бул: Транспортът на бъдещето вече е тук! Интелигентните автобуси са факт, благодарение на комутаторите на Advantech
14 юни 2025 г.
-
Роботех: Оптимизирайте автоматизацията на производството чрез синхронизирани конвейери за работа с коботи
31 май 2025 г.
-
Бетелгиус демонстрира своята готова за склада на бъдещето палетизираща система STACKBOT на изложението iba в Германия
30 май 2025 г.