Те са бързи, пъргави, подвижни, могат да правят изключително остри завои и да впечатляват с най-ефектните лупинги… Това са BionicSwifts – най-новите „играчи“ в отбора на бионичната фауна, създаван с много въображение и талант от лидера в автоматизираните технологии, индустриалните обучения и образователни програми Festo. „Проектът е вдъхновен от природния модел на лястовицата и е специално създаден да разшири и обогати изучаването на полета на птиците както в полза на науката и образованието, така и в частния сектор“, информираха за ДигиталнаИндустрия.bg от Фесто България.
„При разработката на роботизирани птици олекотената конструкция е основният фокус, върху който се базира целият бионичен проект, точно по подобие на реалния биологичен модел. Това е така, защото в инженерството важи същото правило, както и в природата – колкото по-лек е движещият се обект, толкова по-малка е необходимостта от материали и консумация на енергия. Затова, с дължина на тялото от 44.5 cm и размах на крилете от 68 cm, бионичната лястовица тежи едва 42 g”, обясниха от компанията.
Аеродинамично оперение за ефективен полет
За да изпълняват маневрите така, че максимално да се доближават до реалните, крилете на роботизираните лястовици са моделирани по подобие на оперението на птиците. Отделните пластини са изработени от свръхлека, гъвкава и много здрава пяна и са свързани помежду си с карбонова нишка. Всяка от пластините застъпва малка част от следващата.
Функционална интеграция на механизми, дори и в най-тесните пространства
В тялото на птицата е поместен компактен механизъм за управление на размаха на крилете, комуникационна технология и компоненти за контрол на маховите движения, спусканията и издиганията, както и движението на опашката. „Безчетков мотор, два сервомотора, батерия, скоростна кутия, както и различни електронни платки за радио връзка, управление и локализация са интегрирани в това толкова тясно пространство“, уточниха от Фесто. „Интелигентното взаимодействие между моторите и механиката позволява например честотата на размаха на крилото и ъгълът на „изстрелване“ на птицата да бъдат прецизно настроени за различни маневри на полета“, допълниха още те.
Координация на полета посредством GPS връзка
Радио базирана вътрешна GPS система със свръхшироколентова технология (UWB) позволява координирано и безопасно управление на полета на BionicSwifts. За тази цел в стая са инсталирани няколко радио модула. Всяка една бионична лястовица също е снабдена с радиомаркер, изпращащ сигнали до радиопредвателите с цел установяване на точната позиция на птиците. „Така събраната информация се препраща към главен компютър, който работи като навигационна система. С негова помощ може да бъде зададен предварително дефиниран маршрут, който да определи траекторията на лястовиците. Ако поради някаква причина, като например атмосферни влияния, птиците се отклонят от предварително зададения летателен път, вградената в тях GPS система незабавно го коригира“, коментираха от компанията.
Радио комуникацията дава възможност да бъде засечена точната локация, дори и при наличието на определени препятствия, които затрудняват връзката между обектите. Използваната UWB технология гарантира сигурна и безпроблемна работа.
Нов тласък за интралогистиката
Интелигентната мрежа от летящи обекти и GPS маршрутизирането създават 3D навигационна система, която може да бъде използвана в свързаната фабрика на бъдещето. Прецизната локализация на потока от материали и стоки например подобрява последователността на процесите и дава възможност да бъдат предвидени „тесните места“. Нещо повече, автономните летящи роботи могат да намерят приложение при транспортирането на материали, като по този начин, чрез техните летателни коридори, се оптимизира използването на пространство в завода.
Експериментален комплект Bionic Swift
Проектът Bionic Swift, вдъхновен от полета на лястовицата, освен с практическа насоченост е разработен и в полза на техническото образование. Експерименталният комплект позволява отделно сглобяване на крилете и опашката и се контролира с дистанционно управление. Той е подходящ за ученици на възраст на и повече от 15 години както в училищна среда, така и при обучение в домашна обстановка.
„Чрез интегративни STEM уроци, базирани на познания от науката, технологиите, инженерството и математиката, подрастващите имат възможност да научат повече за полета на птиците, олекотените конструкции и аеродинамиката, както и да придобият практически умения за изграждане на модели“, заявиха в заключение от Фесто.
Повече информация за Фесто ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg!
Източник на снимковия материал: Фесто ЕООД, Festo
- УниПОС: Адресируемо-конвенционалната модулна централа 7000-1MC е надеждно и гъвкаво решение за пожароизвестяване 08.10.2024 г.
- Росица Делиева, IP инженер в ЦЕТИН България, или как музиката среща съвременните технологии от Поморие до далечна Финландия 08.10.2024 г.
- TechTalk: Robo Edition 2 на Солтех, или когато високите технологии и най-съвременните роботизирани решения „заговорят“ на един език 07.10.2024 г.
- Ново Стъкло: Препоръчваме САТ на всички, които желаят бърза и качествена реализация на проекти за индустриална автоматизация 07.10.2024 г.
- Kompania holandeze NewCold po zgjeron praninë e saj globale me një projekt të ri logjistik në Bukuresht, Rumani 08.10.2024 г.
- Kompania shqiptare Vega Energy po ndërton një termocentral diellor 10 MW në Italinë Qendrore 07.10.2024 г.
- Komunikuesi CF800X i Unisyst Engineering shërben në mënyrë të besueshme si matësit e rrjedhës shtëpiake ashtu edhe industriale 06.10.2024 г.
- KMT Service prezanton TechWorm nga Zikmund electronics – një sistem kamerash ergonomik për inspektimin e tubacioneve 06.10.2024 г.
- Холандската компанија NewCold го проширува своето глобално присуство со нов логистички проект во Букурешт, Романија 08.10.2024 г.
- Албанската компанија Vega Energy гради соларна електрична централа од 10 MW во Централна Италија 07.10.2024 г.
- Сувите ладилници на Hexonic обезбедуваат енергетска ефикасност во управувањето со отпадна топлина во згради 06.10.2024 г.
- Хамстер Клининг систематизира 8 предности на редовното чистење на воздушните канали во просториите со базени за пливање 06.10.2024 г.
- Compania olandeza NewCold isi extinde prezenta globala cu un nou proiect de logistica in Bucuresti, Romania 08.10.2024 г.
- Compania albaneza Vega Energy construieste o centrala solara de 10 MW in centrul Italiei 07.10.2024 г.
- Comunicatorul de tip CF800X de la Unisyst Engineering serveste in mod fiabil atat debitmetrele de uz casnic 06.10.2024 г.
- KEMET Electronics Macedonia isi reduce amprenta de carbon cu o investitie intr-o centrala solara de 400 de mii de euro 06.10.2024 г.
- Холандска компанија NewCold проширује своје глобално присуство новим логистичким пројектом у Букурешту, Румунија 08.10.2024 г.
- Албанска компанија Vega Energy гради соларну електрану од 10 MW у централној Италији 07.10.2024 г.
- Хамстер Клининг систематизује 8 предности редовног чишћења ваздушних канала у просторијама са базенима 06.10.2024 г.
- Комуникатор CF800X компаније Унисист Инжењеринг поуздано служи и домаћим и индустријским мерачима протока 06.10.2024 г.
-
Иновативни високотехнологични роботизирани решения си дадоха среща по време на форума TechTalk: Robo Edition 2 на Солтех
08 октомври 2024 г.
-
STAMH надгражда складове за резервни части от автомобилната индустрия до логистични бази на бъдещето
10 септември 2024 г.
-
БГ Роботи: Системите за роботизирано фрезоване имат много предимства, като висока гъвкавостта и прецизност на процеса
09 септември 2024 г.