Някога хората със страхопочитание говореха за „нова ера“ или „технологична революция“. Днес, когато се прави стъпка напред по отношение на организацията на обществото или пък в света на техниката, фокусът на оценката за прогреса все повече се прехвърля върху количествените измерения. Концепцията Industry 4.0 е тази, която в днешния автоматизиран свят позволява на машините, задвижващите механизми, сензорите и системите за управление да взаимодействат помежду си чрез инфраструктура за прехвърляне на данни. Това от своя страна, изисква иновативни производствени мощности, в които интелигентни машини взаимно и независимо си осигуряват работа и информация. Industry 4.0 трябва по мрежови път да осигури достъп до всички активни нива на инсталацията, стигайки чак до единичния сензор.
Все още не всички аспекти могат да се оценят еднозначно, но принципите на Industry 4.0 насърчават доставчиците на технически решения за нови разработки и по-нататъшно развитие на пазара. Въпреки че тази тема поставя много въпроси, на които все още се търси отговор по отношение на стандартизацията или надеждността, въвеждането на цифровата технология в индустрията вече е неоспорим факт и нищо не може да го спре. Младите хора растат с много по-голям афинитет към интернет, сензорните екрани или глобалната комуникация в сравнение с поколението отпреди 20 години. Приемането на обмена на данни в социалните мрежи демонстрира отвореното отношение на широката общественост по отношение на мрежовото мислене и действия.
Затова не е чудно, че концепцията за работа в мрежа и съхранение на данни прониква в области, за които не подозираме на пръв поглед. „Пример за това е измерването на pH на питейната вода или на отпадъчни води. Ако си представите конвенционалната сензорна технология, използвана в техниката за измерване на този важен параметър на водата, може даже да си помислите, че сте попаднали в лаборатория на алхимик. Стъклена тръбичка, пълна с химикали, е потопена във вода – къде са тук Industry 4.0, сензорите или интернет?“, коментираха за ДигиталнаИндустрия.bg от ЮМО България, дъщерно дружество у нас на водещия производител на цялостни решения за автоматизация JUMO. И точно тук границите на стремежа към цифровизация стават ясни – светът е главно „аналогов“. Всъщност принципът на измерване на химичните и физичните параметри на повечето сензори почти не се е променил. Класическите комбинирани рН-електроди, които се използват днес (б.ред. pH-чувствителен стъклен електрод и референтен електрод в корпус) включват електрохимичен сензор, който позволява непрекъснато измерване на рН-стойността чрез потенциометър. Този тип конструкция е описана и в стандарта EN 19260 ff и е установеният референтен метод при измерване на рН.
С все по-широкото навлизане на концепцията Industry 4.0 в технологичните процеси, класическият начин на измерване на pH също трябва да бъде разгледан внимателно. Дигитализирането и съхраняването на данните от аналогов pH-метър в траснмитер, разположен на няколко метра от него, все още подлежи на оптимизация. Преместването на част от дигитализиращата електроника по-близо до сензора позволява по-лесно свързване към мрежата за пренос на данни и към самия сензор.
„В новите устройства за измерване на pH DigiLine на JUMO, конвенционалният рН електрод притежава малък, подвижен и повторно използваем електронен блок в качеството на допълнително оборудване. В този трансмитерен електронен блок аналоговият сигнал за измерената рН-стойност практически се дигитализира там, където е установена. Сензорът също има своите индивидуални параметри, като нулева точка и градиент, както и данни за калибриране и силово въздействие. Благодарение на системата digiLine сензорът може да бъде присъединен към комуникационна шина“, информираха от ЮМО България.
До шест сензора могат да бъдат свързани към цифров интерфейс в серийна или звездообразна конфигурация. Благодарение на интелигентността на системата, сензорите се откриват и се регистрират надолу по веригата почти автоматично. Сензорите JUMO digiLine могат да бъдат тествани, обслужвани, калибрирани и актуализирани както в мрежата, така и през лаптоп/компютър. Създаденият за целта софтуерен инструмент JUMO DSM (Digital Sensor Management) дава възможност за напълно безпроблемно управление на различни сензори за цифров анализ – дори на разстояние от действителното място на измерването, например от фирмена лаборатория. Ако даден сензор се повреди, другите продължават да работят, което осигурява по-надеждна експлоатационна готовност на инсталациите. Чрез дигитализираните сензорни сигнали се гарантира прехвърляне на измерените стойности, които са силно нечувствителни към неизправности. Сензорите JUMO digiLine могат да бъдат снабдени с 4 до 20 mA изходен сигнал за интегриране в съществуващи инсталации.
Освен това, сензорите JUMO digiLine могат да бъдат свързани към системата за автоматизация JUMO mTRON T. Това увеличава броя на сензорите, като на теория могат да бъдат свързани до 64 броя (32 за интерфейс). JUMO mTRON T също така включва софтуерен PLC контролер, което означава, че сензорите могат да бъдат използвани в значително по-сложни инсталации и технологични линии за обработка на вода, технологична вода и отпадъчни води.
„Благодарение на дигиталната електроника, конвенционалните химически или физични сензори вече са готови за работа в среда на Industry 4.0. Поради това вече е възможен централизиран достъп до сензорни данни от работещи в мрежа инсталации“, обобщиха в заключение от ЮМО България.
Повече информация за ЮМО България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: ЮМО България, JUMO
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Логистика и операции в хладилни складове: 360° изглед на мобилните стелажни системи за палета на STAMH
18 декември 2024 г.
-
БГ Роботи: Бъдещето е в офлайн програмирането на роботи за ускорено внедряване без спиране на производството
09 ноември 2024 г.
-
SpaceCAD: CAM Assist е иновативно софтуерно решение с AI, което „чертае“ бъдещето на CNC машинните цехове
09 ноември 2024 г.