Сподели

За етиката на Четвъртата индустриална революция

03 януари 2018 г.

Всеки ден ставаме свидетели на появата на нови технологии. И всеки ден виждаме нарастващата пропаст между технологичния прогрес и способността на обществото да се справи с последиците от него. Кардиналната промяна в технологиите за производство, която все повече и повече изключва човешкия фактор, може да доведе до обществени катаклизми, ако човечеството не си сътрудничи в усилията си да разбере новостите и да ги насочи в правилната посока.


Безпрецедентният и едновременен бум в разработването на изкуствен интелект, роботиката, Интернет на нещата, автоматизираните превозни средства, 3D принтирането, нанотехнологиите, биотехнологиите, материалознанието, съхранението на енергия, квантовата и изчислителната техника предефинират производствата размиват традиционните граници и създават нови възможности. Всичко това човечеството днес нарича Четвърта индустриална революция, която фундаментално променя начина, по който живеем, работим и се отнасяме един към друг.

  

Всяка революция пристига на гърба на отмиращи и трансформиращи се технологии. Първата индустриална революция дойде с вълна от иновативни изобретения – например парната и предачната машина – и доведе до важни промени в хода на историята, като урбанизация, масово образование и индустриализация на селското стопанство. Втората индустриална революция е свързана с електрификацията и промишленото производство, като създаде нови социални модели и начини на работа, а третата индустриална революция – дигиталната, заложи електронния и компютърен фундамент за радикалното глобализиране, на което сме свидетели през последните пет десетилетия.

Същото ще се случи и този път – отделните технологии ще имат голямо влияние, но истинската промяна ще бъде в социалните и икономически системи, които оформят нашия живот.

Четвъртата индустриална революция се разглежда като модел, който да помогне на бизнеса, правителствата и обществото да направлява радикалните промени, които ще настъпят в резултат от внедряването на новите технологии. Сблъскваме се не само с нови бизнес модели, но и с нови етични и социални въпроси. Все още няма единно колективно решение по някои от основните въпроси като достъпа до личните данни, сигурността на обществените структури и системи и правата и задълженията на новите лидери в бизнес сферата.

За да се гарантира проспериращо бъдеще, трябва да се зададе основният въпрос, а именно: Как всички ние, като общество, и технологичните системи, които изграждаме, ще служат на правилните цели и няма да се ограничат до елементарното им разбиране като методи и средства“. Усилията на обществото трябва да се съсредоточат върху въздействието на Четвъртата индустриална революция върху човека, а не просто да се фокусират върху технологичния прогрес или върху икономическата производителност.

 

Изведени са четири принципа, които трябва да ръководят политиката и практиката в хода на тази революция:

I-ви принцип: Трябва да се обърне внимание по-скоро върху системите, отколкото върху технологиите, тъй като важните съображения ще се отнасят до мащабни промени в бизнеса, обществото и политиката, а не само до промени в технологиите като такива.

II-ри принцип: Важно е да се даде възможност на обществата да овладеят технологиите и да действат в посока на противопоставяне на песимистичния и детерминистичен възглед за прогреса. В противен случай няма място за оптимизъм и бъдеща положителна промяна, тъй като това ще доведе до унищожаване на общественото управление.

III-ти принцип: Съзнателно, а не по подразбиране, да се даде приоритет на близките и далечни перспективи. Сътрудничеството между всички заинтересовани страни трябва да играе централна роля в това как интегрираме тези трансформационни технологии. В противен случай бъдещето ни ще се случи по подразбиране.

IV-ти принцип: И накрая, ключовите фактори да се разглеждат като важна характеристика на новите технологии, а не като нежелана съпътстваща функция. Ако технологиите се използват по начин, който увеличава неравенството, бедността, дискриминацията и негативното екологично въздействие, то те ще работят срещу бъдещето, което искаме. За да бъдат оправдани инвестициите в тези технологии, те трябва да ни донесат по-добър свят, а не по-голяма несигурност и миграция.

Социалните и икономическите предизвикателства, породени от Четвъртата индустриална революция, са твърде много, за да може всеки да се справи сам с ключовите участници в нея. Бизнесът има огромна и решаваща роля, тъй като създава условията за надеждно и социално проспериращо развитие и разгръщане на технологиите. Активното ангажиране на правителствата също е от голямо значение, но без ангажираност и сътрудничество с тези, които водят революцията, управлението винаги ще бъде една стъпка назад. Без информирано гражданско общество и ангажираност по тези въпроси, вероятно ще пропуснем това важно въздействие върху човечеството, обществото и околната среда.

Днес има нужда от нови начини за съвместна работа за справяне с проблемите, които възникват по-бързо от всякога: да се осигури яснота за бизнес средата и да се даде на обществото увереност, че напредва в технологично бъдеще, където възможностите и ползите надвишават рисковете и неизвестността. Лидерството в тези сложни времена наложително изисква промяна на мисловните модели, промяна в темповете на съвместната ангажираност и възможност за колективно прогнозиране на бъдещето, което искаме да създадем, и да избегнем евентуалните негативни социални последици от технологичния прогрес.

Източник на снимковия материал: robohub.org, pixabay.com, phys.org, Hotel News Resource

Сподели

Още от Склад на бъдещето