Концепцията за колаборативните роботи, или наричани накратко „коботи“, се появява през 1995 г. в рамките на изследователски проект, оглавяван от фонд на General Motors. Името идва от възможността този тип роботи да работят заедно с хората в една и съща производствена зона. Дотогава традиционният робот в автомобилната индустрия задължително е поставян в изолирана и обезопасена клетка и работи самостоятелно. Основната идея на проекта е да се създадат роботи, които да работят безопасно и съвместно с хората. Днес, повече от 20 години по-късно, коботите намериха своето място не само в различни производства, но и в съзнанието на хората. Но знаем ли какви са разликите между роботите и коботите.
Индустриални Роботи, ексклузивен представител на китайските коботи Elfin за България и Македония, коментира тези основни разлики за ДигиталнаИндустрия.bg.
Партньорство човек-машина
Класическите индустриални роботи са силови устройства, които изпълняват програма, без да контактуват с хората. За да бъдат предотвратени производствени инциденти, зоната около тях се обезопасява.
Коботите са специално разработени за съвместна работа с хората и нямат нужда от защитни заграждения. Основната им задача е да помагат при изпълнението на сложни задачи, които не могат напълно да бъдат автоматизирани. Например, те могат да подават отделни елементи на работника, който извършва прецизни операции или изпълнява контрол на качеството.
Предотвратяване на опасни ситуации
Коботите изпълняват задачи, които могат да бъдат опасни за хората, като например транспортиране на остри или горещи детайли или пък опасни монтажни дейности.
Това намалява броя на авариите и освобождава работниците от производствени операции с риск от травми.
Интелигентно и безопасно поведение
За коботите важат специални норми, в които се определят различни спецификации по отношение на скоростта, полезния товар и показателите за безопасност. Когато един работник влезе в зоната на движение на робота, съществува риск той да бъде ударен. „Благодарение на сложните сензори на коботите и вградените функции за безопасност, те спират при най-малкия досег с човек, което предотвратява сериозни производствени инциденти. Освен това, винаги е важно да се следи инструмента в края на ръката на робота, за да се гарантира безопасна съвместна работа“, коментираха от Индустриални Роботи.
Гъвкавост в приложните задачи
Колаборативните роботи са с изключително гъвкаво приложение, тъй като компактната архитектура, скоростта и конкурентната първоначална цена позволяват използването им в различни области, като се гарантира бърза възвръщаемост на направената инвестиция. Използването на коботи е рентабилно и за приложения с по-дълги цикли или по-лесни задачи. Липсата на предпазни заграждения позволява използването на коботите в множество приложения. По този начин роботът може да превключва между различни задачи за кратко време, в зависимост от това къде е необходим.
„Коботите обикновено са лесни за програмиране. Графичният потребителски интерфейс и елементарните команди позволяват лесно създаване на сложни програми. Обикновено не се изискват специални знания за програмиране, за да създадете бързо и лесно различни приложения. Служителите са в състояние да контролират робота след провеждане на елементарно обучение“, поясниха от Индустриални Роботи.
Мобилност и рентабилност
„Освен че лесно се препрограмират, коботите могат да бъдат премествани и да се използват на различни места в производствения процес. Повечето коботи могат да бъдат монтирани на произволна повърхност – хоризонтално, вертикално или дори на тавана. В повечето случаи те са леки и един човек е в състояния да ги премества“, допълниха от утвърдената българска компания.
Общата цена на автоматизацията с роботи включва не само покупната цена на робота. Важно е да се отчете стойността на пълния пакет от робота, работните органи, монтажа и програмирането. „Поради лесното внедряване, често общите разходи за коботите са по-ниски от традиционното решение с промишлени роботи. Разбира се, има приложения, в които се налага използването на индустриален робот“, коментираха от Индустриални Роботи.
Интелигентните коботи
В днешно време коботите стават все по-популярни. Най-използваните коботи са интелигентните колаборативни техни представители, което на практика означава, че роботът се програмира с графичен интерфейс.
„Програмирането обикновено е лесно. Интелигентните коботи позволяват програмиране на движенията за минути, дори когато е необходимо да се направи фина настройка“, допълниха от Индустриални Роботи.
Elfin – интелигентният колаборативен робот на Han’s Robot
Отличителни характеристики на коботите от серията Elfin са:
- Интелигентен колаборативен робот;
- Голям обхват;
- Свободно движение;
- Модулна концепция;
- Прецизност.
Интелигентният софтуер на Elfin улеснява потребителя при програмирането и настройката на робота. Коботите от серията Elfin могат да бъдат обучени чрез просто придвижване на рамото им до желаната позиция или по необходимата траектория, което значително намалява времето за програмиране. Само 10 минути са достатъчни за изготвяне на програма от типа „pick & place“.
Роботите от серията могат да се движат близо до собствената си основа, което се дължи на т.нар. D-модули, с които са оборудвани. Затова и имат по-голям обхват от подобни роботи в същия клас на полезен товар.
„Освен това коботите от серията Elfin се отличават с повторяемост на движенията с отклонение от по-малко от 0.05 mm, което означава, че роботът е способен да изпълнява прецизни и повторяеми движения. Роботът осигурява плавни манипулации, за разлика от конкурентните роботи и поради това може да се използва в приложения като заваряване и боядисване“, заявиха в заключение от Индустриални Роботи.
Повече информация за Индустриални Роботи ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Индустриални Роботи, Han’s Robot
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- ПиМ Груп: Системата Grundfos DID улеснява мониторинга на дезинфекцията в помпена станция за питейна вода в Източна Испания 17.12.2024 г.
- Hörmann планира впечатляващо представяне на нови продукти и доказани решения по време на изложението BAU 2025 в Мюнхен 17.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Бъдещето е в офлайн програмирането на роботи за ускорено внедряване без спиране на производството
09 ноември 2024 г.
-
SpaceCAD: CAM Assist е иновативно софтуерно решение с AI, което „чертае“ бъдещето на CNC машинните цехове
09 ноември 2024 г.
-
Интуитивна и динамична визуализация на процесите в интралогистиката с HMI Diagnostics & Intelligence на ЛогиСофт
05 ноември 2024 г.