Сподели

Високотехнологични роботизирани решения си дадоха среща по време на форума TechTalk: Robo Edition 2 на Солтех

08 октомври 2024 г.

 

 

В края на м. септември т.г. високите технологии отново си дадоха среща по време на второто издание на индустриалния форум за производствена автоматизация TechTalk: Robo Edition 2, организиран от фирма Солтех. Събитието събра на едно място водещи специалисти от страната и чужбина, световно утвърдени брандове, както и стотици посетители и гости, които успяха да се докоснат до най-новите разработки и иновативни решения в областта на роботизираната техника. Екипът на Инженер.bg също бе част от проявата, а по-интересните акценти от TechTalk: Robo Edition 2 ще Ви представим в следващите редове.

Солтех отделя инженеринговата си дейност в нов бранд – Роботех

По време събитието фирма Солтех представи своя нов бранд Роботех, специализиран в инженеринговите услуги и автоматизацията. „Отскоро диверсифицирахме нашата дейност, като Солтех запазва своя основен фокус на търговска компания, която предлага на българския пазар решенията на глобалните си партньори. Това включва колаборативните роботи на Universal Robots (UR), мобилните автономни роботи на MiR, крайните устройства на Robotiq и инструменталната екипировка на Hoffmann Group“, обясни г-жа Мария Венева, ръководител на Солтех. „Разширихме нашето портфолио от продукти с висококачествените профили и профилни системи за автоматизирани линии на немската компания mk Technology Group. Фирма Роботех е концентрирана именно върху проектирането и конструирането на цялостни конвейерни системи и готови модули с помощта на алуминиевите профили на mk, изцяло съобразно нуждите и изискванията на клиента“, допълни още тя.

Гостите на TechTalk: Robo Edition 2 имаха възможност да наблюдават и кобот-палетизатор модел UR10 с товароносимост до 10 kg. На демонстрационна установка той бе свързан към лентов конвейер от mk Technology Group и мониторингова система, а специален грипер за вакуум на Robotiq му позволяваше да захваща и вдига метални детайли с тегло до 4 kg. Посетителите се запознаха още и с най-бързия колаборативен робот от портфолиото на Universal Robots – UR20, който в рамките на форума представяше своите първокласни умения за ефективно и високоскоростно палетизиране.

Съвременни високопроизводителни решения за процесна автоматизация на едно място

Друг интересен „помощник“ за индустрията, показан на събитието, бе робот-шлайфист. „Той представлява оборудван с шлифовъчна глава на Robotiq колаборативен робот, който може да се настрои да заглажда всякакви повърхности, без значение какви точно са те. Към шлайф главата опционално е възможно да се свърже и прахосмукачка, която да събира отделения прах, а цялото решение се предлага като готов модул от Роботех“, поясниха специалистите от Солтех.

Погледите приковаха и други комплексни решения на Роботех – палетизатор и депалетизатор. Оборудвани с двоен конвейер с робот и вижън система, те са способни да сортират различни детайли според тяхната големина и форма. Друг революционен инструмент за промишлена автоматизация бе Tobot на фирма QKM – готово решение за сортиране, подреждане и селекция на дребни до средно големи детайли, както и отделен SCARA робот с машинно зрение, адаптивна вибрираща плоча и предпазно заграждение от mk Technology Group.

Посетителите на TechTalk: Robo Edition 2 имаха възможност да наблюдават в действие още палетизатор, снабден 3D сензор, който сканира хаотично разхвърляни детайли и разпознава кой е най-удобния за прихващане. „Сензорната система изпраща координатите към кобот UR с нуждата информация и на тази база, с подходящ грипер, той намира и взема избрания детайл измежду всички и започва да го реди правилно върху друг палет. Задачата се изпълнява с 3D камера за ултразвуково и оптично зрение от Photoneo, която представлява 3D скенер с много висока разделителна способност, позволяваща изключително прецизно позициониране“, коментираха от Солтех.

Цялостният пейзаж от иновативни и високотехнологични роботизирани системи бе допълнен от три автономни мобилни робота MiR, всеки от които прилежно изпълняваше своята задача по време на форума. Създадени с идеята напълно да освободят човек от тежки, досадни и повтарящи се операции, те напълно самостоятелно и безопасно могат да пренасят товари по предварително зададен маршрут в склада на бъдещето.


Иновативни разработки за автоматизация на производството, „родени“ в резултат от сътрудничеството със Солтех и UR

И тази година успяхме да се срещнем с интелигентните решения на Konica Minolta, които демонстрираха системи за визуална инспекция на производствени процеси от най-ново поколение. „Като лицензиран системен интегратор на UR, заедно със Солтех изграждаме автоматизирани решения за визуална инспекция на качеството в производството. Системата разполага със специализирани сензори, камера и AI базиран софтуер, които определят дали даден компонент е с нужното качество. Технологията за визуална инспекция на Konica Minolta и колаборативните роботи на UR позволяват да се интегрират решения за визуална инспекция на качеството директно на поточната линия“, разказаха представителите на Коника Минолта.

Сред активните участници на TechTalk: Robo Edition 2, които показаха съвременни роботизирани решения, бяха и компаниите Солдар и Ултрафлекс Корпорейшън.

Солдар е официален вносител за България на световния лидер в областта на заваръчната техника и оборудване Fronius International. Вече повече от три години дружеството използва коботите на UR, за да създава цялостни автоматизирани и роботизирани решения за заваряване.

Ултрафлекс Корпорейшън е български клон на американската група Ultraflex, който разработва индустриални индукционни технологии с помощта на коботи на UR. Решенията на компанията позволяват пълна автоматизация и оптимизация на производствените процеси, повишавайки общата производителност на предприятията.  

Повече информация за Солтех ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК.

Източник на снимковия материал: Инженер.bg

Сподели

Още от Склад на бъдещето