В ера, в която роботите играят все по-голяма роля в промишленото производство, пък и в ежедневието ни, ще ви предложим разговор с лицето у нас на компанията, лидер в индустриалната роботизация в света. Инж. Христо Гилищаров, управител на ФАНУК България, коментира тенденциите в производството на роботи и мястото на FANUC в българската индустриална история и настояще. В следващите редове ще разберете повече за това как се правят индустриални роботи в Япония и какво отличава компанията в конкурентния свят на високите технологии.
Господин Гилищаров, FANUC е световна марка, но малко хора знаят, че у нас компанията е имала производствена база. Разкажете ни повече за историята на FANUC в България?
FANUC стъпва в България още през 1981 г., и тук е един от първите офиси, открит от компанията в Европа.
Първоначално започва лицензно производство на задвижвания и двигатели. Следва местно производството на лицензни ЦПУ-та на FANUC. При тяхното производство са били използвани части и компоненти, доставени от FANUC Япония, а в България се е извършвало окончателното асемблиране.
През 1983 г. по лиценз на FANUC е открит заводът за производство на линейни роботи „Берое” Стара Загора. За периода, в който е функционирал, той е бил символ на българското роботостроене. Очаквало се е планираното производство да достигне 2000 робота на месец.
За годините на своята дейност в България FANUC дава възможност на голям брой машиностроителни инженери да натрупат безценен опит и да го прилагат при създаването на конкурентни технически решения и продукти.
Къде се намира ФАНУК България днес?
Към днешна дата българското дружество отговаря за дейността на FANUC в България, Гърция, Македония, Албания и Кипър. За тези държави предлагаме всички продуктови групи на FANUC, като ЦПУ, източници на лазери - СО2 и фиброоптични, роботи, робомашини – малък вертикален обработващ център ROBODRILL, нишково ерозийна машина ROBOCUT и изцяло електрически задвижваната шприц машина ROBOSHOT.
Стремежът на ФАНУК България е винаги да бъде максимално близо до своите клиенти и чрез продуктите си да им помага да създават оптимални решения за автоматизация в индустрията.
Освен това, за всички наши продукти предлагаме висококвалифициран гаранционен и следгаранционен сервиз.
Доколко са важни сервизните услуги в цялостната дейност на ФАНУК България?
Гаранционното и следгаранционното обслужване на нашите клиенти е крайъгълният камък в дейността ни. Ние се гордеем с един уникален сервиз, който предлага обслужване „до живот“ с резервни части и сервиз на нашите цифрово-програмни управления, роботи и робомашини.
Поемаме ангажимента в рамките на 24 часа от получаване на запитване да подсигурим необходимите резервни части и наш инженер да бъде на мястото, където е възникнал проблемът.
Нашите клиенти могат да бъдат сигурни, че използвайки продукти на FANUC, те ще бъдат обслужени по един и същ начин, където и да се намират по света. Това е изключително важно, когато все повече български компании са ориентирани към износ. С високото качество на сервизните услуги и бързата реакция, гарантираме на нашите клиенти сигурността, че най-близкият офис на FANUC ще им окаже съдействие, независимо в коя държава се намира тяхното оборудване.
С какво FANUC се отличава най-ярко в света на роботиката?
Компанията има уникална структура, изградена около развойното си звено – продуктовите лаборатории. За всяка продуктова група отговарят най-малко 10 лаборатории, които оперативно решават възникнали експлоатационни проблеми и разработват продукти с насоченост от 10 години напред във времето.
В централата на FANUC в Япония една трета от всички служители са заети с развойна дейност. Нашите лаборатории се намират в непосредствена близост до самото производство, което дава възможност времето между развойната дейност и реалното производство да бъде максимално съкратено. Благодарение на тази много тясна симбиоза между лабораториите и производството FANUC постига легендарното качество, на което разчитат нашите клиенти и партньори.
Как успява компанията да отговорина все по-високите изисквания на клиентите?
Индустриалните роботи на FANUC се внедряват в роботизирани решения от нашите ключови партньори – системните интегратори. Това са инженерни компании, които имат значителен опит в автоматизацията и роботизацията. На база изискванията на крайния клиент, системните интегратори на FANUC проектират и изграждат индивидуално роботизирано решение.
FANUC разполага с различни типове индустриални роботи, съобразени със спецификата на конкретни приложение, като палетизация, заваряване, боядисване и др. Изключително широката гама роботи дава възможност на системните ни интегратори да подберат най-подходящия робот за конкретното решение. Товароносимостта им е от 1 kg до впечатляващите 2300 kg. Наличието на този широк обхват не е самоцел, а възможност, която FANUC предоставя на своите клиенти, за да могат да подберат най-подходящия робот за конкретното приложение.
Всички наши продукти се произвеждат единствено и само в производствените звена на FANUC в Япония.
Ако вашата дейност е свързана с индустриално оборудване, помогнете ни да научим повече за услугите по неговата поддръжка, от които имате нужда, като се включите в специалната ни анкета ТУК.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: ФАНУК България
- Таня Петрова от HRS България: Бъдещето принадлежи на тези, които съчетават дигиталните иновации с човешка топлина 15.01.2025 г.
- Рувекс: Eurotis създаде иновативната тръбна система за термопомпи Euroklima с патентовано решение за устойчивост и ефективност 15.01.2025 г.
- Помпен офис: Дозиращата система Seko LS100 бе обявена за продукт на 2024 г. в сектора на професионалните перилни услуги 14.01.2025 г.
- Ротек: Bastian Solutions ускорява автоматизацията на складове с емулационна технология и компоненти от Rockwell Automation 14.01.2025 г.
- Sektori i prodhimit në Serbi ka shënuar një rritje prej 4.4% për vitin 2024 14.01.2025 г.
- Engineer Vasilev, drejtor operativ i Smart Energy, komentoi performancën e instalimeve fotovoltaike me bazë tokësore 13.01.2025 г.
- GreMa 3D prodhoi një kopje dixhitale mbresëlënëse të një steme falë skanerit SIMSCAN-E 3D nga Scantech 10.01.2025 г.
- Kompania e Maqedonisë së Veriut Vitalia po zgjeron veprimtarinë e saj me një bazë të re prodhuese 13.01.2025 г.
- Решение кое вклучува центар за обработка ROBODRILL и робот на FANUC ја зголемува продуктивноста во Grip 13.01.2025 г.
- Производствениот сектор во Србија забележа раст од 4,4% за 2024 година 14.01.2025 г.
- Инж. Василев, оперативен директор на Smart Energy, ја коментира продуктивноста на копнените фотонапонски инсталации 14.01.2025 г.
- Компанијата Виталиа од Северна Македонија ја проширува својата активност со нова производствена база 13.01.2025 г.
- Sectorul de productie din Serbia a inregistrat o crestere de 4.4% pentru anul 2024 14.01.2025 г.
- Compania nord-macedoneana Vitalia isi extinde activitatea cu o noua unitate de productie 13.01.2025 г.
- Serbia a semnat un contract de 720 de milioane euro cu PowerChina pentru constructia metroului din Belgrad 10.01.2025 г.
- GapMinder investeste 1 milion de euro in startup-ul romanesc de inteligenta artificiala Parol 10.01.2025 г.
- Центрифугалне пумпе компаније Saer раде са протоком од 10.000 кубних метара м/ч у наводњавању поља пиринча у Парагвају 14.01.2025 г.
- Производни сектор у Србији бележи раст од 4,4 одсто за 2024. годину 14.01.2025 г.
- Мултиинжењеринг представља пет кључних трендова који ће обликовати будућност аутоматизације 2025. године. 13.01.2025 г.
- Хидролија : Дугорочни пројекти за одрживо управљање водним ресурсима су наш фокус у 2025. години 10.01.2025 г.
-
Логистика и операции в хладилни складове: 360° изглед на мобилните стелажни системи за палета на STAMH
18 декември 2024 г.
-
БГ Роботи: Бъдещето е в офлайн програмирането на роботи за ускорено внедряване без спиране на производството
09 ноември 2024 г.
-
SpaceCAD: CAM Assist е иновативно софтуерно решение с AI, което „чертае“ бъдещето на CNC машинните цехове
09 ноември 2024 г.