Създаването на решения за аналитична диагностика винаги изисква експерти по анализ с дълбоки познания за работата на системите, които ще бъдат анализирани. Изучаването и моделирането на подобни системи изисква седмици, месеци, дори години. Натрупаният опит от Rockwell Automation, един от лидерите в областта на автоматизацията, лежи в основата на новия модул с изкуствен интелект (ИИ) Project Sherlock.
„Съвременният изкуствен интелект знае как да организира системата, алармира операторите за грешки и предлага решения. Project Sherlock е разработен да моделира, контролира и оптимизира производствените операции“, коментираха за ДигиталнаИндустрия.bg от фирма Ротек, официален дистрибутор на Rockwell Automation у нас.
Алгоритъмът за анализ на данните се намира в модул, монтиран директно към панела на контролера. След като бъде инсталиран, Project Sherlock възприема новата физическа схема на моделиране и „запомня” организацията на приложението, което се управлява от контролера. Модулът идентифицира системата чрез преглед на данните от контролера или предоставя на оператора възможност да избере обекта на моделиране, комбинирайки входовете и изходите с помощта на инструкциите за добавяне (add-on-instruction – AOI). След това Project Sherlock бързо „запомня” необходимите данни от информационния поток през контролера и създава модела. Самият процес отнема няколко минути, като не се изисква голям обем от архивна информация, а данните остават в информационния слой за автоматизация.
След като моделът бъде създаден, Project Sherlock непрекъснато наблюдава производствените операции, откривайки и най-малките отклонения от извлечената принципна концепция, намираща се в паметта му. Ако открие проблем, ИИ-модулът може да задейства аларма на екрана или на пулта за управление на човеко-машинния интелект (HMI). В случай, че проблемът се повтаря, Project Sherlock излиза от режим на диагностика и предлага на потребителите решение, а също и възможност за автоматична корекция на параметрите без намесата на оператор.
„Project Sherlock е изключително интелигентен аналитичен модул, който позволява лесно и бързо внедряване“, коментира Джонатан Уайз, ръководител на направление „Контрол и визуализация“ в Rockwell Automation. „Нашите клиенти преминават към цифрови технологии и използват производствените данни, за да подобрят резултатите от дейността си, т.е. те не могат да чакат резултатите от традиционните анализи. Дори и да има достатъчно специалисти за анализ на данни, не всяка компания има време или средства да ги наема. Новият аналитичен модул с възможност за машинно обучение се отличава с голяма изчислителна мощност и осигурява надежден анализ на конкретната система за автоматизация. Единственото необходимо нещо е Project Sherlock да бъде просто включен към системната платка Logix“, допълни той.
В сравнение с други решения с изкуствен интелект и благодарение на схемата за моделиране и внедряване в производствените системи, диагностиката на модула Project Sherlock чувствително намалява броя на фалшивите аларми. Например Project Sherlock AI може да разбере по промяната на температурата на котела дали това е свързано с незначителни отклонения, възникнали като резултат от изпълнението на предходни операциите, или е аномалия, която изисква незабавна корекция.
Базовата версия на модула включва готови шаблони за експлоатацията на котли, помпи и хладилни агрегати, използвани в процесни или хибридни приложения. Потребителите могат сами да създадат допълнителни модели, използвайки асистираната конфигурация.
Комуникацията с ИИ-модула е приоритетна за контролера, затова потребителите могат да определят обема на трансферираните данни и интервалите на връзка. Модулът не натоварва допълнително процесора на контролера, нито пък мрежовия трафик. Пилотни образци на модула работят и дават резултати в последните 18 месеца. Очаква се Project Sherlock да бъде пуснат в продажба в средата на 2018 г.
Новото устройство с изкуствен интелект е част от една
по-широка, разширяваща се и взаимнообвързана система от решения за анализ
на Rockwell Automation, която обединява различни устройства, машини и системи на производствените линии с централната система за управление на производствените предприятия. Главната цел на специалистите на Rockwell Automation е да свържат различните устройства, например инструментите от серията FactoryTalk могат да работят съвместно с Project Sherlock AI чрез виртуалния събеседник Shelby и операционните карти за техническо обслужване. Аналитичните възможности на Project Sherlock AI лесно се интегрират в платформата за анализ FactoryTalk, обединявайки производствените данни с интелигентните системи на предприятието.
Повече информация за Ротек ООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и активни промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Ротек, Rockwell Automation
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Логистика и операции в хладилни складове: 360° изглед на мобилните стелажни системи за палета на STAMH
18 декември 2024 г.
-
БГ Роботи: Бъдещето е в офлайн програмирането на роботи за ускорено внедряване без спиране на производството
09 ноември 2024 г.
-
SpaceCAD: CAM Assist е иновативно софтуерно решение с AI, което „чертае“ бъдещето на CNC машинните цехове
09 ноември 2024 г.