С помощта на технологиите за изкуствен интелект учени от Siemens успяха да разработят двурък робот, който може да произвежда продукти, без да е необходимо да бъде програмиран. „Прототипната система има способността да се справя сама и с грешки – при изпускане на компонент, роботът го открива и поставя обратно на правилното място, коригирайки всички свои следващи движения и операции, без да се наруши целостта на производствения цикъл“, разказаха пред ДигиталнаИндустрия.bg от Siemens, направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии.
Чува се щракване, когато една роботизирана ръка поставя елемент на точно опредено място върху шина. Ръката се отдръпва и взема друг компонент, но този път го подава на втора ръка, за да се постигне възможно най-доброто позициониране при сглобяването на контролния шкаф. Координираните движения на двете ръце на този вид робот бяха наскоро демонстрирани в изследователския център на Siemens Corporate Technology в гр. Мюнхен, Германия.
Но как точно един индустриален робот може да извършва операции по сглобяване, без той да бъде предварително програмиран за такива задачи? „Просто казано, роботът получава информацията за това как да произведе даден продукт по съответен CAD/CAM софтуерен модел, анализира проблема и сам намира решение. Този вид роботизирани системи постепенно се превръщат в ключов елемент за бъдещето на производството, в което цели фабрики ще могат да се самоконтролират и самообучават“, споделиха от екипа на Siemens.
Преходът от масово производство към разработване на индивидуални продукти
Постигането на икономично автоматизирано производство е вече реалност за много компании по света. Заводът на Siemens в гр. Амберг, Германия, произвежда програмируеми логически контролери Simatic със 75% автоматизация и 99.99885% качество в много големи партиди. Тенденциите обаче показват завишен интерес от страна на клиентите към разработването на персонализирани продукти на ниска цена и в малки количества.
„Възможността в завода да се изпълняват задачи автономно, а не автоматично, е точно това, което е необходимо на производителите на по-малки партиди и на тези компании, които произвеждат продукти в много различни варианти. Засега конвенционалната автоматизация все още не е икономично решение за този тип производство, наричано Batch size 1”, разясниха от компанията.
Именно поради тази причина екип на Siemens Corporate Technology се заема с разработването на иновативни автономни системи, отговарящи на изискванията на Batch size 1. „Прототипът на нашия интелигентен робот с две ръце успя да демонстира възможността за икономично производство в малки партиди. Това означава, че в бъдеще няма да е нужно всичкото това време за програмиране на машините със страници код, съдържащи специфични производствени процедури. Ще е необходимо единствено поставянето на задача, която системата автоматично ще превежда на „езика“ на роботите“, заявиха в заключение от Siemens.
Повече информация за Сименс ЕООД, направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и активни промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg ТУК!
Източник на снимковия материал: Siemens, направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии
-
Райкос Тех: Сертифицирани устройства за измерване и мониторинг на потреблението на електроенергия от Algodue Elettronica 01.06.2023 г.
-
Жо и Вен България: Фоторелетата Ex9LAS и Ex9LDS на Noark имат потенциала сериозно да намалят разходите за електроенергия 01.06.2023 г.
-
Прилаганият от Sensata Technologies Lean подход на управление бе отличен с приз по време на Operational Excellence Awards 2023 01.06.2023 г.
-
Година след откриването си „Академия Електрик“ продължава да осигурява високата квалификация на своите курсисти 01.06.2023 г.
-
Suedeze SHL Healthcare investoi në një fabrikë pajisjesh mjekësore pranë Sofjes, Bullgari 01.06.2023 г.
-
Portofoli i Filkab mbulon të gjithë asortimentin e nevojshëm të kabllove TKD të dizajnuara për sistemet e ashensorëve 01.06.2023 г.
-
Avesta Batteries and Energy Engineering hap një fabrikë të re për prodhimin e baterive në Kërçovë 31.05.2023 г.
-
Kompania amerikane e makinave elektrike Rivian do të punësojë mbi 150 inxhinierë në Beograd 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare инвестираше речиси во фабрика за медицински производи во близина на Софија, Бугарија 01.06.2023 г.
-
Инж Нишан Баздигјан, управител на РАИС, ја коментираше иновативната машина со 8 вретена разработена во соработка со Siemens 01.06.2023 г.
-
Авеста Батери енд Енерджи Инженеринг отвора нова фабрика за производство на акумулатори во Кичево, Северна Македонија 31.05.2023 г.
-
Американската компанија за електрични автомобили Rivian ќе вработи над 150 инженери 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare va investi aproximativ 2 milioane de leva (BGN) intr-o fabrica de dispozitive medicale langa Sofia 01.06.2023 г.
-
Ing. Nishan Bazdigyan, managerul companiei RAIS, ne povesteste despre masina inovatoare cu 8 axe, dezvoltata in cooperare cu Sie 01.06.2023 г.
-
Avesta Battery & Energy Engineering deschide o noua fabrica pentru productia de baterii in Kicevo 31.05.2023 г.
-
Compania americana de masini electrice Rivian va angaja in 2023 peste 150 de ingineri in Belgrad, Serbia 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare уложила је скоро 2 милиона лева у фабрику медицинских уређаја у близини Софије, Бугарска 01.06.2023 г.
-
РС Електро: Мобилни уређаји shirla компаније Baur пружају поуздано тестирање и локацију квара у кабловима и омотачу каблова 01.06.2023 г.
-
Авеста Батери анд Енерџи Инжењеринг отвара нову фабрику за производњу батерија у Кичеву, Северна Македонија 31.05.2023 г.
-
Америчка компанија за електрична возила Rivian запослиће преко 150 инжењера у Београду 30.05.2023 г.
-
БР Техника: Smart Flex Effector на Bosch Rexroth е стъпка към бъдещето на фабричната роботизирана автоматизация
01 юни 2023 г.
-
Интелигентна роботика: 10 000 парчета сирене на час минават през „пръстите“ на два робота KR Agilus HM във Vepo Cheese
28 април 2023 г.
-
Безкомпромисните професионалисти от STAMH създават персонализирани складове на бъдещето от световно ниво
20 април 2023 г.