С помощта на технологиите за изкуствен интелект учени от Siemens успяха да разработят двурък робот, който може да произвежда продукти, без да е необходимо да бъде програмиран. „Прототипната система има способността да се справя сама и с грешки – при изпускане на компонент, роботът го открива и поставя обратно на правилното място, коригирайки всички свои следващи движения и операции, без да се наруши целостта на производствения цикъл“, разказаха пред ДигиталнаИндустрия.bg от Siemens, направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии.
Чува се щракване, когато една роботизирана ръка поставя елемент на точно опредено място върху шина. Ръката се отдръпва и взема друг компонент, но този път го подава на втора ръка, за да се постигне възможно най-доброто позициониране при сглобяването на контролния шкаф. Координираните движения на двете ръце на този вид робот бяха наскоро демонстрирани в изследователския център на Siemens Corporate Technology в гр. Мюнхен, Германия.
Но как точно един индустриален робот може да извършва операции по сглобяване, без той да бъде предварително програмиран за такива задачи? „Просто казано, роботът получава информацията за това как да произведе даден продукт по съответен CAD/CAM софтуерен модел, анализира проблема и сам намира решение. Този вид роботизирани системи постепенно се превръщат в ключов елемент за бъдещето на производството, в което цели фабрики ще могат да се самоконтролират и самообучават“, споделиха от екипа на Siemens.
Преходът от масово производство към разработване на индивидуални продукти
Постигането на икономично автоматизирано производство е вече реалност за много компании по света. Заводът на Siemens в гр. Амберг, Германия, произвежда програмируеми логически контролери Simatic със 75% автоматизация и 99.99885% качество в много големи партиди. Тенденциите обаче показват завишен интерес от страна на клиентите към разработването на персонализирани продукти на ниска цена и в малки количества.
„Възможността в завода да се изпълняват задачи автономно, а не автоматично, е точно това, което е необходимо на производителите на по-малки партиди и на тези компании, които произвеждат продукти в много различни варианти. Засега конвенционалната автоматизация все още не е икономично решение за този тип производство, наричано Batch size 1”, разясниха от компанията.
Именно поради тази причина екип на Siemens Corporate Technology се заема с разработването на иновативни автономни системи, отговарящи на изискванията на Batch size 1. „Прототипът на нашия интелигентен робот с две ръце успя да демонстира възможността за икономично производство в малки партиди. Това означава, че в бъдеще няма да е нужно всичкото това време за програмиране на машините със страници код, съдържащи специфични производствени процедури. Ще е необходимо единствено поставянето на задача, която системата автоматично ще превежда на „езика“ на роботите“, заявиха в заключение от Siemens.
Повече информация за Сименс ЕООД, направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и активни промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg ТУК!
Източник на снимковия материал: Siemens, направления Дигитализирано производство & Процесни индустрии
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Логистика и операции в хладилни складове: 360° изглед на мобилните стелажни системи за палета на STAMH
18 декември 2024 г.
-
БГ Роботи: Бъдещето е в офлайн програмирането на роботи за ускорено внедряване без спиране на производството
09 ноември 2024 г.
-
SpaceCAD: CAM Assist е иновативно софтуерно решение с AI, което „чертае“ бъдещето на CNC машинните цехове
09 ноември 2024 г.