Всичко, което трябва да знаете за коботите и защо Вашият бизнес се нуждае именно от тях
„Роботите навлизат като индустриална сила в началото на 60-те години на миналия век, докато колаборативните роботи, или коботи, са сравнително скорошно нововъведение. Идеята за „кобота“ се появява през 1996 г. И минават още 12 години, докато един от първите функционални коботи – UR5 на Universal Robots, не покаже точно на какво е способна новата по-безопасна и интелигентна технология“. Това разказаха за ДигиталнаИндустрия.bg от водещото инженерингово и търговско дружество Солтех, официален представител у нас на глобалния производител на колаборативни роботи Universal Robots.
Какво е кобот и какво може да прави той?
Колаборативните роботи, известни още като коботи, са автоматизирани роботи с олекотена конструкция, които могат да извършват редица задачи в производството, включително – събиране, палетизиране, контрол на качеството, заваряване и още мн.др.
„Коботите действат като мощен ускорител за развитието на бизнеса. По-достъпни, гъвкави и компактни от традиционните промишлени роботи, те позволяват на производителите да използват силата на автоматизацията дори при бързи операции и да издигнат своята производителност и ефективност на следващо ниво“, обясниха експертите от Солтех.
Какви са разликите между индустриалните роботи и коботите?
Традиционните роботи са проектирани да изпълняват операции, които са твърде опасни, монотонни или неефективни за човек. Например, те могат да се справят с преместването и монтажа на големи и тежки компоненти в завод за сглобяване на автомобили, задача – непосилна за изпълнение само от един служител. По какво обаче се различават коботите?
„Приложенията на коботите са изключително разнообразни. Те могат безпроблемно да заменят хората при изпълнението на повтарящи се, монотонни или опасни и трудоемки задачи. Олекотеният им корпус не им позволява да поемат прекалено тежки товари, но коботите на Universal Robots имат капацитет да се справят с тежести до 16 кг“, заявиха от компанията.
Сред най-значимите различия между двата вида роботи са изискванията за пространство. Тъй като са доста по-обемисти, промишлените роботи имат нужда от много повече площ в сравнение с компактната ръка на кобота. Наред с това, обикновено роботите са заградени от защитни бариери или клетки, докато вградените сензори за безопасност при коботите позволяват по-голямата част от тях да оперират без ограждения, рамо до рамо със служителите.
Що се касае до техните възможности, традиционните роботи най-често имат зададена програма, чието препрограмиране е сложен и скъпоструващ процес, изискващ необходимостта от квалифициран инженер. Коботите от друга страна са много по-гъвкави. Интегрираните им функции са подходящи за различни групи задачи, а пренастройката е лесна и бърза, без необходимост от външен специалист.
Област на приложение на коботите
Поради своята гъвкавост и лесна и бърза адаптация, коботите могат да изпълняват широк спектър от задачи. „Например коботите с приспособления за захващане са едни от най-често срещаните, тъй като могат да се справят с прихващането на най-разнообразни материали. Има различни типове захващащи устройства в зависимост от предназначението, вариращи от по-меки – за изпълнението на по-деликатни операции, до магнитни и вакуумни – за по-рискови за здравето или по-трудни за хващане продукти“, коментираха от Солтех.
„Колаборативните роботи са ненадминати помощници за операции, като запояване, заваряване, завинтване, шлифоване, полиране и др., подобрявайки изцяло производителността на производственото предприятие“, добавиха те.
Коботите ще изместят ли хората?
Някои хора се притесняват, че автоматизирането на бизнес процесите ще заличи работни места. В действителност обаче автоматизацията би могла да послужи повече за разгръщане потенциала на служителите.
„При проведено проучване сред 200 финансови директори е установено, че всеки пети вярва, че автоматизацията всъщност ще създаде работни места“, обясниха българските специалисти. „По-нискоквалифицираните служители могат да се възползват от роботизацията, като например повишат квалификацията си и заемат нова позиция по поддръжка или инсталация на новите системи. Освен това, така те получават много по-добри възможности за кариерно развитие като инженерни или ръководни кадри“, уточниха още от Солтех.
Защо коботите са подходящи за малки и средни предприятия?
Макар и автоматизацията да може значително да подобри производителността на малкия бизнес, има редица причини, поради които собствениците на такива предприятия имат опасения дали да инвестират в закупуването на колаборативни роботи. Една от тях е, че често характеристики типични за индустриалните роботи, като техните габарити и времеемката и трудоемка инсталация, са приписвани и на коботите. „В действителност колаборативните роботи са много по-компактни и гъвкави и времето за монтаж не би забавило производството особено“, разясниха от Солтех.
Друга причина е, че по-малките компании едва ли разполагат със свободни финансови средства, които биха могли да вложат в покупката на индустриално оборудване с бърза възвръщаемост на инвестициите. „Коботите обаче са изключително рентабилен избор. Интелигентните роботизирани ръце могат да се изплатят само за няколко месеца, като повечето компании успяват да възстановяват сумата, вложена за кобот, в рамките на около година. А в дългосрочен план новите сътрудници в бизнеса могат значително да понижат оперативните разходи, продължавайки да осигуряват спестявания за години напред“, посочиха още от българското дружество.
Ако търсите безотказен роботизиран „колега“, който да работи редом до Вашите служители, коботите на Universal Robots са оптималното решение за Вашия бизнес! Не се колебайте да се свържете с експертите от фирма Солтех, за да получите професионална консултация, изцяло съобразена с Вашите нужди и изисквания! |
Повече информация за Солтех ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК.
Източник на снимковия материал: Солтех, Universal Robots
-
Солтех: Кои са 6-те индустрии, които могат да извлекат максимални ползи от роботизираното палетизиране на стоки 08.02.2023 г.
-
Кастива: Зелена сграда в Ухан „мисли“ автономно благодарение на дигитална сграда близнак и PC-базирано управление от Beckhoff 08.02.2023 г.
-
HI Инженеринг: Раят за феновете на виното – новата туристическа атракция WoW в Порто – разчита на генераторите Grupel 08.02.2023 г.
-
Либхер-Конкрийт Технолоджи Марица: Гордеем се, че предлагаме атрактивна работна среда с дългосрочни перспективи 08.02.2023 г.
-
Kompania kineze Haitian do të hapë një kompleks prodhimi për makineri në Serbi 08.02.2023 г.
-
Nokian fillon punën per ndertimin e një fabrike të re gomash prej 650 milionë eurosh 07.02.2023 г.
-
Zonat industriale në Bullgari do të marrin mbështetje në vlerë prej rreth 110 milionë euro 06.02.2023 г.
-
Rafineria e naftës në Balsh të Shqipërisë do të shndërrohet në një termocentral diellor 03.02.2023 г.
-
Кинеската компанија Haitian ќе отвори производствен комплекс за машини во Србија 08.02.2023 г.
-
Schneider Electric ги здружува силите со Terra Cloud за да обезбеди одржлива и еколошка иднина за центрите за податоци 08.02.2023 г.
-
Nokian започнува со работа на нова фабрика за гуми во вредност во западна Романија 07.02.2023 г.
-
Т и Д Инженеринг: преносните станици за полнење eCS Porto се „паметно“ решение за ефикасна потрошувачка на енергијата 07.02.2023 г.
-
Compania chineza Haitian va deschide un complex pentru productia de utilaje in Serbia 08.02.2023 г.
-
Indumatic: Solutie Aquachem filtreaza apele reziduale la tratarea gazelor arse prin intermediul pompelor peristaltice Flowrox 08.02.2023 г.
-
Nokian a inceput lucrarile la noua fabrica de anvelope in valoare in vestul Romaniei 07.02.2023 г.
-
Zonele industriale din Bulgaria vor primi sprijin in valoare de aproximativ 110 milioane de euro 06.02.2023 г.
-
Кинеска компанија Haitian отвориће производни комплекс за машине у Србији 08.02.2023 г.
-
Nokian почиње рад на новој фабрици гума вредној 650 милиона евра у западној Румунији 07.02.2023 г.
-
Индустријске зоне у Бугарској добиће подршку у износу од око 110 милиона евра 06.02.2023 г.
-
ЛогиСофт: У срцу нашег пословног успеха су наши стручњаци који раде на иновативним и креативним пројектима 06.02.2023 г.
-
Бимекс Лимитид: Роботът ZX165U съчетава богатия опит в автоматизацията на Kawasaki Robotics с иновативна технология
02 февруари 2023 г.
-
„Скок“ към бъдещето на складовата автоматизация: STAMH е част от глобалната мрежа за индустриално развитие – ROI
12 януари 2023 г.
-
Солтех: Бъдещето на логистичните центрове е вече тук! AMR на MiR осигуряват автоматизация от ново поколение
11 януари 2023 г.