Всичко, което трябва да знаете за коботите и защо Вашият бизнес се нуждае именно от тях
„Роботите навлизат като индустриална сила в началото на 60-те години на миналия век, докато колаборативните роботи, или коботи, са сравнително скорошно нововъведение. Идеята за „кобота“ се появява през 1996 г. И минават още 12 години, докато един от първите функционални коботи – UR5 на Universal Robots, не покаже точно на какво е способна новата по-безопасна и интелигентна технология“. Това разказаха за ДигиталнаИндустрия.bg от водещото инженерингово и търговско дружество Солтех, официален представител у нас на глобалния производител на колаборативни роботи Universal Robots.
Какво е кобот и какво може да прави той?
Колаборативните роботи, известни още като коботи, са автоматизирани роботи с олекотена конструкция, които могат да извършват редица задачи в производството, включително – събиране, палетизиране, контрол на качеството, заваряване и още мн.др.
„Коботите действат като мощен ускорител за развитието на бизнеса. По-достъпни, гъвкави и компактни от традиционните промишлени роботи, те позволяват на производителите да използват силата на автоматизацията дори при бързи операции и да издигнат своята производителност и ефективност на следващо ниво“, обясниха експертите от Солтех.
Какви са разликите между индустриалните роботи и коботите?
Традиционните роботи са проектирани да изпълняват операции, които са твърде опасни, монотонни или неефективни за човек. Например, те могат да се справят с преместването и монтажа на големи и тежки компоненти в завод за сглобяване на автомобили, задача – непосилна за изпълнение само от един служител. По какво обаче се различават коботите?
„Приложенията на коботите са изключително разнообразни. Те могат безпроблемно да заменят хората при изпълнението на повтарящи се, монотонни или опасни и трудоемки задачи. Олекотеният им корпус не им позволява да поемат прекалено тежки товари, но коботите на Universal Robots имат капацитет да се справят с тежести до 16 кг“, заявиха от компанията.
Сред най-значимите различия между двата вида роботи са изискванията за пространство. Тъй като са доста по-обемисти, промишлените роботи имат нужда от много повече площ в сравнение с компактната ръка на кобота. Наред с това, обикновено роботите са заградени от защитни бариери или клетки, докато вградените сензори за безопасност при коботите позволяват по-голямата част от тях да оперират без ограждения, рамо до рамо със служителите.
Що се касае до техните възможности, традиционните роботи най-често имат зададена програма, чието препрограмиране е сложен и скъпоструващ процес, изискващ необходимостта от квалифициран инженер. Коботите от друга страна са много по-гъвкави. Интегрираните им функции са подходящи за различни групи задачи, а пренастройката е лесна и бърза, без необходимост от външен специалист.
Област на приложение на коботите
Поради своята гъвкавост и лесна и бърза адаптация, коботите могат да изпълняват широк спектър от задачи. „Например коботите с приспособления за захващане са едни от най-често срещаните, тъй като могат да се справят с прихващането на най-разнообразни материали. Има различни типове захващащи устройства в зависимост от предназначението, вариращи от по-меки – за изпълнението на по-деликатни операции, до магнитни и вакуумни – за по-рискови за здравето или по-трудни за хващане продукти“, коментираха от Солтех.
„Колаборативните роботи са ненадминати помощници за операции, като запояване, заваряване, завинтване, шлифоване, полиране и др., подобрявайки изцяло производителността на производственото предприятие“, добавиха те.
Коботите ще изместят ли хората?
Някои хора се притесняват, че автоматизирането на бизнес процесите ще заличи работни места. В действителност обаче автоматизацията би могла да послужи повече за разгръщане потенциала на служителите.
„При проведено проучване сред 200 финансови директори е установено, че всеки пети вярва, че автоматизацията всъщност ще създаде работни места“, обясниха българските специалисти. „По-нискоквалифицираните служители могат да се възползват от роботизацията, като например повишат квалификацията си и заемат нова позиция по поддръжка или инсталация на новите системи. Освен това, така те получават много по-добри възможности за кариерно развитие като инженерни или ръководни кадри“, уточниха още от Солтех.
Защо коботите са подходящи за малки и средни предприятия?
Макар и автоматизацията да може значително да подобри производителността на малкия бизнес, има редица причини, поради които собствениците на такива предприятия имат опасения дали да инвестират в закупуването на колаборативни роботи. Една от тях е, че често характеристики типични за индустриалните роботи, като техните габарити и времеемката и трудоемка инсталация, са приписвани и на коботите. „В действителност колаборативните роботи са много по-компактни и гъвкави и времето за монтаж не би забавило производството особено“, разясниха от Солтех.
Друга причина е, че по-малките компании едва ли разполагат със свободни финансови средства, които биха могли да вложат в покупката на индустриално оборудване с бърза възвръщаемост на инвестициите. „Коботите обаче са изключително рентабилен избор. Интелигентните роботизирани ръце могат да се изплатят само за няколко месеца, като повечето компании успяват да възстановяват сумата, вложена за кобот, в рамките на около година. А в дългосрочен план новите сътрудници в бизнеса могат значително да понижат оперативните разходи, продължавайки да осигуряват спестявания за години напред“, посочиха още от българското дружество.
Ако търсите безотказен роботизиран „колега“, който да работи редом до Вашите служители, коботите на Universal Robots са оптималното решение за Вашия бизнес! Не се колебайте да се свържете с експертите от фирма Солтех, за да получите професионална консултация, изцяло съобразена с Вашите нужди и изисквания! |
Повече информация за Солтех ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК.
Източник на снимковия материал: Солтех, Universal Robots
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
Логистика и операции в хладилни складове: 360° изглед на мобилните стелажни системи за палета на STAMH
18 декември 2024 г.
-
БГ Роботи: Бъдещето е в офлайн програмирането на роботи за ускорено внедряване без спиране на производството
09 ноември 2024 г.
-
SpaceCAD: CAM Assist е иновативно софтуерно решение с AI, което „чертае“ бъдещето на CNC машинните цехове
09 ноември 2024 г.