Сподели

Солтех: Палетизирането вече не е опасна и скучна за хората задача, в която роботите са отлични помощници

17 юни 2023 г.

 

 

Палетизирането е процес на подреждане, товарене и обезопасяване на големи количества стоки върху палети с цел безопасното им складиране или транспортиране. Той датира от началото на индустриалната революция, като целта му е максимално да увеличи количеството на продуктите в даден товар, поддържайки го достатъчно стабилен, за да се предотврати опасността от щети върху артикулите. Този метод е неизменна част от всеки бизнес с масово производство на стоки, предназначени за търговско потребление. „Към момента в експлоатация се намират около 2 милиарда палети, като всяка година се произвеждат почти половин милиард от тях. Те обаче не се подреждат сами, а дейността е свързана с тежък физически труд и рискове за здравето на служителите“, коментираха пред ДигиталнаИндустрия.bg от фирма Солтех, официален партньор и дистрибутор на Universal Robots за страната. Какъв е техният коментар относно рисковете за здравето по време на палетизиране, автоматизирането на процеса като съвременно решение за повишаване на ефективността и производителността на предприятието, както и какви са перспективите в областта за следващите 5 години, вижте в следващите редове.

„Ървинг Паз Чагоя, глобален лидер на индустриалния сегмент за палетизиране и опаковане в Universal Robots, заявява: „Традиционно палетизирането е ръчна операция и в много случаи все още продължава да е такава. Според нашите проучвания, в световен мащаб около 250 000 човека са заети с тази дейност. Ръчното палетизиране изисква от тези работници да изпълняват една и съща напрегната задача отново и отново. Служителите се навеждат, повдигат и усукват тялото си часове наред, което може да доведе до дългосрочни мускулно-скелетни увреждания“, разказаха от Солтех.

Сетя Хърмавати, старши научен сътрудник в Университета в Нотингам, е експерт по ергономия в областта на производството. Той е идентифицирал три основни ергономични рискови фактора при ръчното палетизиране – сила, повторение и позиция.

В действителност те представляват:

Сила: „По време на ръчното палетизиране работниците трябва да изпълняват дейности като повдигане, клякане, бутане, дърпане и пренасяне. Доказано е, че непрекъснатото използване на сила при ръчна обработка на материали е свързано с кумулативни мускулни нарушения, като болки и травми на гърба и врата. Тези увреждания могат да имат сериозни последици за служителите и да ограничат способността им да извършват ежедневните си задачи. Рискът се засилва, когато предметите са твърде тежки, големи, трудни за хващане и разположени по начин, който изисква огъване или усукване на торса“, поясниха специалистите.

Повторение: Палетизирането и депалетизирането по същество се състоят в многократното извършване на еднотипни действия. Повтарящите се задачи водят до голямо натоварване и умора на сърдечно-съдовата система поради прекомерното активиране на работещите мускули и липсата на достатъчно време за възстановяване.

Позиция: „По време на процесите по палетизиране и депалетизиране на работниците често им се налага да се завъртат, докато преместват изделията, както и да се навеждат напред, за да достигнат или поставят изделията върху долните нива на палета. Ръчната работа, която включва усукване на торса, навеждане напред и настрани, означава, че ставите са извън стабилното си положение (б.ред. уврежданията на опорно-двигателния апарат са тясно свързани с положението на ставите, което се доближава до крайната граница на максималния обхват на движение). Освен това работниците обикновено стоят продължително време между конвейера и палета, което е свързано с потенциално отрицателни последици за здравето, като например болки в долната част на гърба и краката, сърдечносъдови проблеми и др.“, информираха специалистите от българската компания.

Един от клиенти на Universal Robots информира, че преди да автоматизира процеса по палетизация, за осемчасова смяна всеки работник е вдигал опаковани стоки с обща маса 8000 kg, което е представлявало опасност за тялото и стойката му. След внедряване на коботи в производството, този проблем е решен.

„Автоматизацията на процеса по палетизиране отстранява рисковете за здравето на служителите, които го извършват. Също така дава възможност потенциалът им да бъде насочен към дейности, изискващи и стимулиращи развитието на квалификационните им умения“, обобщиха от Солтех.

Развитието на технологиите открива нови възможности пред малките и средни предприятия

Въпреки че повтарящият се и често опасен характер на палетизирането свидетелства за това, че то е много подходящо за автоматизиране, процесът се развива постепенно.

Преди автоматизираното палетизиране е било разпространено само в големите предприятия. Това се е дължало на факта, че единствено те са разполагали както с площ, така и с необходимите средства за инсталиране и експлоатация на обемистите машини, необходими за изпълнението на тази задача.

С напредъка на технологиите обаче, тази тенденция се променя. Все по-широката употреба на картон за опаковане и съхраняване на стоки, както и развитието на съвместната роботика (б.ред. коботите, или т.нар. колаборативни роботи), способстват за увеличаване на полезния товар и намаляване на цената за автоматизацията. Също така това разкрива нови пазарни възможности за съвместно палетизиране.

Процесната автоматизация като решение на пазарните предизвикателства

Предизвикателствата, свързани с намирането на технически таланти, крият сериозни заплахи за дейността на производствените и промишлените предприятия, които се нуждаят от квалифицирани кадри. Пред малките и средните предприятия обаче, предизвикателствата са още по-големи и непрекъснато се усложняват. Това се дължи на факта, че когато става въпрос за привличане и задържане на работници от всички нива на квалификация, обикновено възможностите им за маневриране са по-малобройни от тези на по-големите им конкуренти.

„Мускулно-скелетните увреждания, причинени от ръчните задачи, свързани с производството – в случая палетизиране, често водят до ранно изключване на по-възрастните работници от този вид дейност. Автоматизацията е решение, което води със себе си редица ползи като повишаване на производителността и намаляване на разходите. Недостигът на работна ръка само ще се увеличава, но интегрирането на роботизирани технологии не само ще решава този проблем, той ще осигури и пазарно предимство за съответния бизнес“, допълниха от българската компания.

„Ловци на митове“, или как коботите се трудят рамо до рамо с хората

„Въпреки здравословните рискове за служителите, много от компаниите не бързат с автоматизацията. Често това е следствие от липсата на достатъчно познания по въпроса. От предприятията се страхуват от предполагаемите инвестиционни разходи, а също и погрешно разбират, че роботите ще отнемат работни места на хората. Що се отнася до разходите, доказано е, че коботите могат да постигнат възвръщаемост на инвестициите за около 12 месеца. Всъщност една единствена роботизирана ръка може да работи без прекъсване в продължение на поне 35 000 часа, което е приблизително четири години работа 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. И както при всеки инструмент, при внимателно опериране с роботите, експлоатационният им срок може да се удължи“, информираха от Солтех.

„Колкото до опасенията от загуба на работни места, коботите са проектирани да работят заедно с хората, а не да ги заменят. С минимално обучение, съществуващата работна сила може да мониторира и експлоатазира автоматизираните решения за палетизиране. Това дава възможност специалистите да се заемат с други, по-малко рискови и монотонни задачи или да поемат по-сложни функции и отговорности, отваряйки вратите на кариерното си развитие“, категорични са от дружеството.

Очаквания за следващата „петилетка“

В бъдеще решенията за съвместно палетизиране ще са не само подходящи, но и лесно достъпни за широк кръг от индустрии, сред които: електрониката, хранително-вкусовата промишленост (ХВП) и фармацевтичната индустрия. С подобна адаптивност, съчетана с напредъка в технологията на коботите, ще се намали опасността от трудови злополуки, причинени от ръчното палетизиране. Тази промяна на работното място ще допринесе за по-дългосрочна ангажираност на служителите, а за операторите на фабрики се очаква да се „сблъскат“ с ръст на производителността и увеличаване на приходите.

„Палетизирането вече не е опасна и скучна за хората задача, в която роботите са отлични помощници. Предприятията от всякакъв мащаб биха направили услуга на своите работници, като ги освободят от ролята на „палетизатори“ и им помогнат да се съсредоточат върху по-ангажираща и ценена работа. Работодателите биха помогнали и на себе си, като съкратят времето и разходите си в средносрочен и дългосрочен план“, обобщиха експертите в областта на роботизираните решения”, допълниха още от Солтех.

Повече информация за Солтех ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК.

Източник на снимковия материал: Солтех (Soltec), Universal Robots, canva.com

Сподели

Още от Склад на бъдещето