Колаборативните роботи (коботи) се утвърждават като все по-ключов фактор за повишаване на производителността и безопасността в различни производствени среди. Тези роботи са специално проектирани да работят рамо до рамо с хора, без необходимост от допълнителни предпазни ограждения, като осигуряват безопасна и ефективна колаборация между човек и машина. „Yaskawa Motoman HC-Series е сред водещите решения в тази област, съчетавайки гъвкавост, безопасност и лесно програмиране. Шестосовите коботи са проектирани за споделени работни пространства и могат да се използват в широк спектър от приложения – от машинно обслужване и асемблиране до палетизиране, опаковане и дори заваряване”, споделиха за ДигиталнаИндустрия.bg от АТРИ Роботикс, водеща българска компания, предлагаща решенията на Yaskawa, която внедрява индустриални роботи и системи, съобразени със спецификите на пазара.
Какво всъщност означава да бъдеш колаборативен?
Колаборативният робот е специално проектиран да работи съвместно с човешки оператор в споделено работно пространство. Например, операторът може да изпълни първата част от дадена задача, а коботът да завърши останалата. Въпреки че коботите имат вградени функции за безопасност, е необходимо оценяване на риска, за да се гарантира безопасното взаимодействие между робота, приложението и човека.
Традиционните индустриални роботи също е възможно да бъдат проектирани така, че да работят безопасно около хората. Това включва намаляване на тяхната мощност и скорост, използване на нови видове връзки, по-меки материали и усъвършенствани сензори, които да спират движението на робота при случайно сблъскване с човек (колаборативен режим) или ако оператор влезе в работната зона на робота (режим на мониторинг на скоростта и разстоянието). При използването на традиционен индустриален робот обаче е задължително да бъдат предприети специализирани мерки за безопасност, което като цяло оскъпява решението.
Взаимодействие между човек и робот
При анализа на приложенията се разглеждат три основни типа на взаимодействие:
- Колаборация – човекът и роботът споделят работно пространство, изпълнявайки задачи в един и същи работен район;
- Коопериране – човекът и роботът имат споделени работни зони, но работят по различни задачи;
- Съжителство – човекът и роботът работят в разделени, но неоградено защитени пространства, като рядко си взаимодействат.
Мониторинг на скоростта и разстоянието
Традиционен робот може да работи в колаборативна среда, ако е оборудван със сензори за откриване на присъствието на човек в работната зона. Това се осъществява чрез функционален блок за безопасност (FSU,Functional Safety Unit), който следи пространството около робота и намалява скоростта или спира движението му при приближаването на оператор.
„Роботите от серията GP на Yaskawa могат да функционират в колаборативна среда, благодарение на FSU, което ги превръща в отличен избор за машинно обслужване, асемблиране, сортиране и други леки манипулации”, коментираха от АТРИ Роботикс.
Ръчно програмиране
Този интуитивен метод на програмиране е много добър за начинаещи потребители. Достатъчно е операторът да натисне бутон за движение на робота в режим на обучение, да го придвижи до желаната позиция и да запамети координатите. Захватът е възможно да бъде управляван чрез потребителски дефиниран бутон. Кодът се генерира автоматично във фонов режим.
„Функцията за ръчно програмиране е стандартна за серията HC, а добавянето на тази възможност към други индустриални роботи е възможно чрез външни решения”, уточниха от българската технологична компания АТРИ Роботикс.
Ограничаване на мощност и сила
- Сензори във всяка връзка – анализират силата и сравняват стойностите със стандартните нива, за да извършат действия като спиране или отместване;
- Функция за избягване – позволява отместване на робота при лек натиск, след което той продължава работа;
- Многостепенно освобождаване – съответства или надвишава изискванията на TS15066, а бутонът за рестартиране позволява възстановяване на работата без нужда от допълнителен контролер;
- Допълнителни функции за безопасност – заоблени ръбове, предотвратяване на притискане и устойчивост на износване.
Благодарение на вградените функции за безопасност, като ограничаване на мощността и силата (PFL, Power and Force Limiting) и дизайн без точки на притискане (pinch-point-free), коботите от Motoman HC-Series осигуряват надеждна работа в индустриална среда. „В допълнение, лесното програмиране позволява бързо и интуитивно настройване, което превръща моделите от серията в оптимален избор за предприятия, които искат бърза интеграция и оптимизация на производствените си процеси”, обобщиха експертите на АТРИ Роботикс.
Какъв е пълният потенциал на коботите от серията HC?
„Роботите от HC-Series са гъвкави, безопасни и лесни за използване в работни пространства, споделени с човешки оператори. Тези шестосови роботи са отлично решение за заваряване, обслужване на машини, манипулация с материали, пакетиране, асемблиране и палетизиране. Благодарение на вградените функции за безопасност, те оптимизират производствените процеси, като същевременно осигуряват безопасно взаимодействие с хора“, обобщиха от компанията.
Те се отличават с:
Подобрена безопасност на операторите:
- Технологията за ограничаване на мощност и сила (PFL) гарантира безопасно взаимодействие при контакт;
- Дизайн без точки на притискане и вградени кабели намаляващ рисковете.
Оптимизация за разнообразни задачи:
- Индустриална скорост и висока товароносимост – до 30 kg за палетизиране;
- Лесно програмиране и насочващо с ръка обучение (Hand-Guided Teaching) – за бърза настройка и адаптация.
Безпроблемна интеграция
- Съвместимост с различни софтуерни решения, захващащи механизми и инструменти;
- Smart Pendant и опционален MLX300 софтуер за опростена PLC интеграция.
Приложения на коботите HC:
Част от възможните приложение на Коботите Motoman от серията HC на Yaskawa са:
- Обслужване на машини/Формоване на метал – Поддържат безопасно и непрекъснато производство. Тези колаборативни роботи могат бързо и лесно да се използват за зареждане и отстраняване на части;
- Контрол на качеството – Лесно изпълняват автоматизирани тестове и инспекции;
- Дъгово заваряване – Осигуряват подобрена прецизност при заваряване;
- Асемблиране – Разделят процеса на етапи за постигане на оптимална ефективност;
- Палетизиране – Поддържат високоскоростен индустриален режим с намаляване на скоростта при приближаване на оператор;
- Палетизиране на меки товари – Коботите от HC-Series могат да манипулират товари до 30 kg;
- Електронно асемблиране – Осигуряват висока прецизност и автоматична настройка за деликатни процеси;
- Зареждане и разтоварване на детайли – Постигат бързо преместване в разнообразни производствени линии;
- Опаковане на кашони – Могат да бъдат основа за създаване на компактни решения с мобилни платформи;
- Свредлово пробиване – Характеризират се с гъвкаво захващане към различни инструменти;
- Вземане и пакетиране – Представляват интелигентни решения за автоматизирано и безопасно вземане и пакетиране;
- Компактни работни клетки – Отличават се с бърза и гъвкава настройка в малки производствени пространства.
Колаборативните роботи от серията Motoman HC на Yaskawa предоставят иновативни, безопасни и универсални решения, които променят начина, по който работят производствените компании. Те съчетават висока ефективност, гъвкавост и интуитивно управление, позволявайки безпроблемна интеграция в индустриални среди, в които взаимодействието между човек и робот е от решаващо значение. „Колаборативните роботи на Yaskawa не само оптимизират и автоматизират производствените процеси, но и създават безопасна работна среда, в която човекът и машината работят в хармония. С тях компаниите могат да намалят разходите, да подобрят ефективността и да останат конкурентоспособни в динамичния свят на съвременната индустрия”, допълниха още от АТРИ Роботикс.
Повече информация за АТРИ Роботикс, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg!
Източник на снимковия материал: АТРИ Роботикс, ©Engineer.BG via Canva
-
Честит Великден, скъпи приятели, колеги и читатели! 20.04.2025 г.
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения 19.04.2025 г.
-
Роботизираните системи за рязане и заваряване на Kiberys печелят доверието на потребители от различни индустриални отрасли. Част I 18.04.2025 г.
-
Патентно бюро „Д-р Емил Бенатов и партньори“: Европейският патент вече важи и в Лаос, отваряйки нови възможности за бизнеса 17.04.2025 г.
-
Serbia investon 50 milionë euro në teknologjinë franceze për superkompjuterin e ri dhe infrastrukturën e inteligjencës artificia 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Identifikimi i duhur i produktit parandalon shfaqjen e shpenzimeve shtesë 16.04.2025 г.
-
Integruesi i sistemeve Mikron Plus zhvillon një zgjidhje efikase për përpunimin CNC me robotë FANUC 16.04.2025 г.
-
Parku i parë teknologjik në Shqipëri, Durana Tech Park, hapi dyert 16.04.2025 г.
-
Србија инвестира 50 милиони евра во француска технологија за нов суперкомпјутер и инфраструктура за вештачка интелигенција 17.04.2025 г.
-
ABB претстави широк спектар на паметни решенија за управување со згради на Архитектонско – градежна недела 2025 16.04.2025 г.
-
SpaceCAD: Производителот на обликувани форми заштедува време и го подобрува квалитетот со NX CAD/CAM на Siemens 16.04.2025 г.
-
Првиот технолошки парк во Албанија, Durana Tech Park, отвори врати 16.04.2025 г.
-
Serbia investeste 50 de milioane de euro in tehnologie franceza pentru un nou supercomputer si dezvoltarea AI 17.04.2025 г.
-
Durana Tech Park, primul parc tehnologic din Albania, si-a deschis portile 16.04.2025 г.
-
Inteligenta artificiala intra in scolile din Romania prin proiectul Saro 15.04.2025 г.
-
O fabrica de praf de pusca va fi construita cu investitii turcesti in Macedonia de Nord 14.04.2025 г.
-
Србија улаже 50 милиона евра у француску технологију за нови суперкомпјутер и инфраструктуру вештачке интелигенције 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Исправна идентификација производа спречава додатне трошкове 17.04.2025 г.
-
Лазатек: Мултифункционална CNC машина ZHS-3040 компаније Matrix за оштрење резача је опремљена системом CNC компаније FANUC 16.04.2025 г.
-
Први технолошки парк у Албанији, Durana Tech Park, отворио је своја врата 16.04.2025 г.
-
Robotec: Предлагаме безплатна демонстрация преди да направим автоматизация с коботите на Universal Robots
15 април 2025 г.
-
SpaceCAD: За шприцване на пластмаса, мислете мащабно със софтуерната платформа NX CAD/CAM на Siemens
10 април 2025 г.
-
Годишен доклад на PARAi за 2024 г.: Вдъхновяващи истории за успех в роботиката и автоматизацията
08 април 2025 г.