От играчки и офис техника до домашни потреби, опаковки и автомобили – нещата за ежедневна употреба, които не са изработени поне отчасти от синтетични материали, вече са много малко. Йозеф Хайдлмаир видял потенциала в тази област и през 1979 г. започнал да използва новата тогава технология за електроерозийна металообработка (EDM) при проектирането и производството на пресформи за детайли от пластмаса. Днес австрийската компания Haidlmair е водещ доставчик на инструментална екипировка за леене под налягане, предимно за производството на по-големи и по-сложни части, използвани в изделия като автомобилни радиаторни решетки и панели за съдомиялни машини. Това, което помогнало на Haidlmair да прерасне в група от компании с повече от 450 служители и близо 60 млн. евро годишен оборот обаче, е репутацията на компанията като производител на отлични високоефективни и висококачествени пресформи, използвани за производството на касети и контейнери.
Haidlmair е една от първите компании, която внедрява технологията за 3D моделиране
„В миналото клиентите обикновено предоставяли на Haidlmair чертеж на частите, които трябвало да бъдат шприцвани. Част от успеха на Haidlmair се дължи и на ранното внедряване на система за автоматизирано проектиране (CAD) с технология за 3D моделиране, използвайки софтуера NX™ на Siemens Digital Industries Software – комплексна и интегрирана CAD система, включваща автоматизирано проектиране (CAE) и автоматизирано производство (CAM)“, съобщиха за ДигиталнаИндустрия.bg от водещата инженерингова и търговска компания в сферата на специализираните софтуерни продукти и 3D технологии SpaceCAD.
„Работата ни с NX започва веднага щом клиентът ни предостави информация за детайлите, от които се нуждае. Обикновено това е под формата на 3D модели“, разказва Кристиан Рийл, помощник оперативен мениджър в Haidlmair, който отговаря за управлението на процесите. „Изделията често изискват известна модификация, като например промяна на непрактични ъгли на наклона. Такива проблеми, както и други свойства, необходими за гладък процес на шприцване, трябва да бъдат разгледани още на ранен етап в проектирането“, добавя той.
За тази цел инженерите на Haidlmair използват асистиращата функция NX Mold Wizard. Стъпка по стъпка тази допълнителна функция на NX помага за автоматизирането и оптимизирането на процеса на проектиране на пресформата. Софтуерът позволява пълно импортиране на данни от файлове за дизайн на трети страни. Автоматизираното проектиране на специфични изисквания към пресформата се осигурява от функции като проверка на технологичността, усъвършенствани инструменти за разделяне, автоматично създаване на сърцевина и вложки за кухини, изчисляване и регулиране на свиването, разполагането на охлаждащите тръби и фитинги и автоматично създаване на спецификации. Налични са и библиотеки от стандартни компоненти за пресформи.
„Инженерите на Haidlmair са използвали също и софтуера NX CAE, за да генерират мрежата, използвана при изчисленията на потока в пресформата. Съвсем наскоро софтуерът NX CAE бе разширен, за да включва структурни анализи на детайлите, което помага на Haidlmair да се увери, че ръкохватките или ъглите на касетите и контейнерите са достатъчно здрави, за да издържат на очакваните натоварвания“, коментираха от SpaceCAD.
SpaceCAD: „Как един комплексен CAD/CAM софтуер може да Ви помогне да развиете Вашия бизнес, свързан с производството на детайли? Автоматизирайте CNC програмирането, за да спестите време и да стандартизирате процесите във Вашето производство. Намалете времето за програмиране с до 90% чрез процес, базиран на функции (FBM). Свържете дигитално членовете на екипа, оборудването и процесите за безпроблемна съгласувана работа. Запознайте се с възможните приложения чрез облачно базирания тест на NX CAD/CAM на Siemens ТУК!“ |
Корпоративно хранилище за съхраняване на данни
През 2008 г. Haidlmair започва да използва софтуера Teamcenter® на Siemens Digital Industries Software за задачи, свързани с управление на жизнения цикъл на изделията. „Съвместната работа на нашите инженери се осигурява от функциите на Teamcenter, включително автоматизирано прехвърляне на спецификациите към ERP системата за материално снабдяване (б.ред. Еnterprise Resource Planning: система за планиране на ресурсите на предприятието)“, казва Кристиан Рийл. „Всички наши инженери се убедиха от собствения си опит в многобройните предимства при намирането на данни с помощта на Teamcenter. Те също така установиха, че времето, прекарано в изпълнение на бюрократични задачи, е значително намалено поради съгласуването на работния процес с помощта на Teamcenter, което е огромно предимство. Така през 2013 г. в Haidlmair стартирахме проект за пълното интегриране на всички свързани проектантски офиси и независими проектанти на трети страни в системата Teamcenter“, добавя той.
Използването на Teamcenter значително ускорило и опростило работата на всички участници в проекта, включително специалистите в производството, които извършват пълното пренасяне на програмите към машината, избрана за всяка SpaceCAD. През 2011 г. Haidlmair въвежда система за управление на режещите инструменти с помощта на функционален модул на Teamcenter за управление на материалните ресурси, подлежащи на обработка. Тя се използва също и за управление на машинното оборудване, приспособленията и инструментите за затягане, както и за шаблони. Това значително намалява администрирането на използваните инструменти, тъй като инструментите за обработка са представени като отделни компоненти, както и като възли, включително държачите. Тези инструменти се представят с помощта на 3D визуализация за проверки на практика с цел елиминиране на грешки.
Повишаване на ефективността на процесите чрез Manufacturing Resource Library и Geolus
Въпреки че Haidlmair използва софтуер за директно цифрово управление (DNC) на трета страна за прехвърляне на програмите към машините, инженерите на компанията наскоро са започнали да внедряват софтуера NX CAM в производството, за да позволят на операторите да извършват 2.5-осно програмиране за обработка на кухини, без да прибягват до интерфейса за програмиране на машината. Това допълнително подобрява съгласуваността на данните като елиминира интерфейсите и потенциалните неточности.
Успоредно с това, компанията Haidlmair е преминала от използване на библиотеката за машинни инструменти към внедряване на библиотеката с производствени ресурси (MRL) на Siemens Digital Industries Software. MRL помага на потребителите на NX CAM да намират, избират и извличат инструменти за използване в CNC програмирането от потребителския интерфейс на NX.
„Ефективността на процеса по намиране на правилния инструмент е дори по-голяма от очакваното. Това е така, тъй като NX поддържа намирането на инструменти дори с 10% отклонения от техните номинални размери“, казва Щефан Пендл, системен администратор CAx (б. ред Computer-Aided Technologies: компютърни технологии за автоматизация) в Haidlmair. От компанията са убедени, че мощните механизми за търсене на данни могат значително да повишат ефективността, затова и закупуват също лиценз за софтуера Geolus® на Siemens Digital Industries Software за оценка. Уникалната способност на софтуера да намира геометрии, подобни на въведената, помага за идентифициране на вече проектирани части. Това не само може да намали времето за проектиране, но, което е по-важно, последващите усилия за програмиране на машинните центри.
Силата на интеграцията
„NX и Teamcenter предоставят мощна, интегрирана софтуерна среда за цялата компания с най-съвременни функционалности и са сравнително лесни за внедряване, дори в толкова голяма компания като Haidlmair“, заявиха от SpaceCAD. „Възможностите за предварителен преглед са достъпни за всички потребители на софтуера, които не използват CAx. Последователното използване на информацията и интелигентната автоматична функционалност за поддръжка – от проектирането на части и програмирането до обработката с инструменти в машината помагат да се увеличи производителността, като същевременно се подобрява качеството и стабилността на процесите“, допълниха още българските специалисти.
Повече информация за СпейсКад ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: SpaceCAD (СпейсКад), Siemens, ©Engineer BG via Canva.com
-
Честит Великден, скъпи приятели, колеги и читатели! 20.04.2025 г.
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения 19.04.2025 г.
-
Роботизираните системи за рязане и заваряване на Kiberys печелят доверието на потребители от различни индустриални отрасли. Част I 18.04.2025 г.
-
Патентно бюро „Д-р Емил Бенатов и партньори“: Европейският патент вече важи и в Лаос, отваряйки нови възможности за бизнеса 17.04.2025 г.
-
Serbia investon 50 milionë euro në teknologjinë franceze për superkompjuterin e ri dhe infrastrukturën e inteligjencës artificia 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Identifikimi i duhur i produktit parandalon shfaqjen e shpenzimeve shtesë 16.04.2025 г.
-
Integruesi i sistemeve Mikron Plus zhvillon një zgjidhje efikase për përpunimin CNC me robotë FANUC 16.04.2025 г.
-
Parku i parë teknologjik në Shqipëri, Durana Tech Park, hapi dyert 16.04.2025 г.
-
Србија инвестира 50 милиони евра во француска технологија за нов суперкомпјутер и инфраструктура за вештачка интелигенција 17.04.2025 г.
-
ABB претстави широк спектар на паметни решенија за управување со згради на Архитектонско – градежна недела 2025 16.04.2025 г.
-
SpaceCAD: Производителот на обликувани форми заштедува време и го подобрува квалитетот со NX CAD/CAM на Siemens 16.04.2025 г.
-
Првиот технолошки парк во Албанија, Durana Tech Park, отвори врати 16.04.2025 г.
-
Serbia investeste 50 de milioane de euro in tehnologie franceza pentru un nou supercomputer si dezvoltarea AI 17.04.2025 г.
-
Durana Tech Park, primul parc tehnologic din Albania, si-a deschis portile 16.04.2025 г.
-
Inteligenta artificiala intra in scolile din Romania prin proiectul Saro 15.04.2025 г.
-
O fabrica de praf de pusca va fi construita cu investitii turcesti in Macedonia de Nord 14.04.2025 г.
-
Србија улаже 50 милиона евра у француску технологију за нови суперкомпјутер и инфраструктуру вештачке интелигенције 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Исправна идентификација производа спречава додатне трошкове 17.04.2025 г.
-
Лазатек: Мултифункционална CNC машина ZHS-3040 компаније Matrix за оштрење резача је опремљена системом CNC компаније FANUC 16.04.2025 г.
-
Први технолошки парк у Албанији, Durana Tech Park, отворио је своја врата 16.04.2025 г.
-
Robotec: Предлагаме безплатна демонстрация преди да направим автоматизация с коботите на Universal Robots
15 април 2025 г.
-
Годишен доклад на PARAi за 2024 г.: Вдъхновяващи истории за успех в роботиката и автоматизацията
08 април 2025 г.
-
Мултиинженеринг: Какъв е пътят към успешната дигитална трансформация на българските предприятия?
01 април 2025 г.